BIST 100 1.034,40 % -5,26
USD/TRY 7,2467 % -0,09
EUR/TRY 8,6112 % 0,01
Piyasalar
1.034,40
% -5,26
7,2467
% -0,09
8,6074
% -0,03
1,1877
% 0,00
12,26
0,28
2.067,58
% 0,20
45,18
% 0,20
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sberbank'tan Türkiye temennisi

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, "DenizBank Rusya'nın yurt dışındaki en iyi yatırımı" derken, "Elbette her yatırımcı öncelikle ekonomide istikrar bekler. Biz Türkiye'nin, ekonomisini ve Rusya ile ilişkisini geliştirmesini arzuluyoruz" dedi

Sberbank'tan Türkiye temennisi
CHA 19 06 2015, 14:20

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, Türkiye'de yaptıkları DenizBank yatırımından oldukça memnun olduklarını, yurt dışındaki en iyi yatırım olan bankanın Rusya ve Türkiye arasında köprü görevi gördüğünü söyledi.

Türkiye'deki son parlamento seçimleri başta olmak üzere politik gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Gorkov, "Elbette her yatırımcı öncelikle ekonomide istikrar bekler. Biz elbette herhangi olumsuz politik bir hareketlenme olmadan Türkiye'nin ekonomisini geliştirmesini ve Rusya'yla işbirliğini geliştirmesini arzuluyoruz. Çünkü biz yakın dostlarız bu yüzden tüm gelişmelerin pozitif yönde olmasını arzuluyoruz" dedi. 

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum'da konuşan Gorkov, 2012 tarihinden sonraki dönemde DenizBank'la olan çalışmalarından çok şey öğrendiklerini kaydetti. 

Son 3 yılda aktiflerde yüzde 80 artış görüldüğünü ifade eden Gorkov, "Türk ekonomisine yapılan yatırım 20 milyar doları buldu. DenizBank gerçekten çok yenilikçi bir banka. DenizBank sadece finansal bir yatırım değil, aynı zamanda bir yeni teknoloji yatırımı. Çünkü bir çok teknolojide ön plana çıktı. Gelirlerden memnunuz. Bu yüzden DenizBank'ın ailemizde olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Biz Rus ekonomisine katkıda bulunmaktan ve Türkiye'yle birlikte gelişmekten memnunuz" dedi. 

"TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA KÖPRÜYÜZ" 

Türkiye ile Rusya arasında köprü vazifesi gören bir sistem kurduklarının altını çizen Gorkov, "Bu iki taraflı bir köprü. Biz bir yandan Türkiye'deki Lukoil, Gazprom ve Rosatom gibi Rus şirketlerine yardım ediyoruz, diğer taraftan Rusya Federasyonundaki Türk şirketlerine gözle görülür şekilde destek oluyoruz. Özellikle Türk şirketlerinin yoğunlaştığı bazı bölgelerde özel 'Türkiye Masaları' kurduk. İsmini "Türk" koyduk çünkü Türkçe bilen iş arkadaşlarımız iş adamlarına daha etkili bir şekilde yardımcı olabilsin" diye konuştu.

"YAPTIRIMLARDAN İKİ TARAF DA ZARAR GÖRÜYOR" 

Rusya'ya uygulanan yaptırımlarla ilgili de konuşan Gorkov, "Ülke ekonomisine etkisi gözle görülür bir şekilde ortada. Biz bu yaptırımların kalkıp ekonomimize daha fazla yatırım gelmesini diliyoruz. Bu yıl ekonomide büyüme beklenmiyor ama gelecek yıldan ümidimiz var. Bu yaptırımlardan iki tarafta zarar görüyor. Hem Rusya hem de Avrupalı ortaklarımız. Bu yüzden diyalog kapılarını açık tutmak çok önemli" dedi.

Yukarı

Business HT×