BIST 100 1.544,59 % 0,14
USD/TRY 7,3846 % -0,44
EUR/TRY 8,9769 % -0,57
Piyasalar
1.544,98
% 0,16
7,3846
% -0,44
8,9759
% -0,58
1,2152
% -0,14
14,70
0,00
1.857,95
% 0,13
55,76
% 0,63
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed'den gelebilecek 5 mesaj

Bu akşam bitecek olan Fed toplantısından hangi kararlar ve mesajlar çıkabilir?

Bugün biten Fed toplantısından hangi kararlar ve mesajlar çıkabilir
WSJ 17 06 2015, 07:22

ABD Merkez Bankası Fed, dokuz yılın ardından ilk kez yapacağı faiz artırımına adım adım yaklaşıyor. Her ne kadar bugün akşam bitecek toplantıdan artırım kararı gelmesi beklenmese de, önümüzdeki dönem için yol gösterici olabilecek pek çok mesaj çıkabilir. İşte toplantıdan sonra yapılacak açıklamada ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasında dikkatle izlenmesi gereken 5 nokta:

 1. ARTIRIMI BEKLEMEK

Fed en son faizleri Haziran 2006'da artırmıştı ve Aralık 2008'den bu yana federal fonlama faizini sıfıra yakın seviyede tutuyor. Mart ayında yetkililer Haziran ihtimalini gündeme getirdi. Ancak her ne kadar hala bu toplantıdan artırım kararı çıkma ihtimali olsa da, aylardır gelen karışık verilerden sonra böyle bir karar alınması beklenmiyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard bu ay başında, “Temel olarak iyi haberler üzerinden hareket etmek isterim ve ekonominin bir miktar daha zayıf gözüktüğü şu noktada faizlerin normalleşmesi için çabalayacağımızı söylemenin çok zor olduğunu düşünüyorum” demişti. Ancak Yellen önümüzdeki ay neler beklememiz gerektiği konusunda yeni ipuçları verebilir.

2. FAİZ BEKLENTİLERİ

Yellen ve diğer yetkililer son aylarda daha temkinli olma çağrısında bulunarak, başladığı zaman faiz artırımlarının kademeli olacağını vurguladılar. Ancak soru şu: Ne kadar kademeli olması gereçekten kademeli demek? Bu konuda da ipuçları Fed üyelerinin önümüzdeki yıllarda faizlerin olmasını beklediği noktalara dair tahminlerini içeren matrisden çıkabilir. Mart ayında tahminlerini düşüren üyeleri daha az agresif bir yol izleneceği sinyalini vermişti. 2015 tahminlerinde kayda değer bir düşüş, bu yıl içinde sadece bir artırım beklememiz gerektiğini söyleyebilir.

3. TOPARLANAN BÜYÜME

ABD Ticaret Bakanlığı'nın en son tahminine göre gayri safi yurt içi hasılası ilk çeyrekte daraldı, ancak bu veri bu ayın ilerleyen günlerinde yukarı yönlü revize edilebilir. Son aylarda istihdam büyümesi, ve tüketici harcamalarına dair önemli bir veri olarak kabul edilen perakende satışları toparlandı. Fed'in Nisan'da yaptığı açıklamada kış aylarında yaşanan yavaşlamanın “geçici etkenlerden” kaynaklandığı belirtiliyordu. Ellerinde daha fazla ver olan yetkililer bu konuda daha kendinden emin açıklamalar yapabilirler.

4. KRİSTAL KÜRE

Politika yapıcılar GSYH büyümesi, enflasyon ve işsizlik verilerine dair 2017 yılına kadar ve uzun vadeli tahminlerini güncelleyecekler. İlk çeyrekteki zayıf büyümeden sonra 2015 büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edilebilir. Ancak Fed'in esas hedefleri maksimum istihdam ve istikrarlı fiyat olduğundan işsizlik ve enflasyon beklentileri dikkatle izlenmeli.

5. FİKİR AYRILIKLARI?

Ocak, Mart ve Nisan'da alınan politika kararları oy birliğiyle alınmış, böylece Fed'in 2011 yılından beri en uzun oy birlği serisi kaydedilmişti. Fakat Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Fed'in faizleri artırmaması durumunda, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise artırması durumunda aynı fikirde olmayabilir. Faizlere dair tartışmaların kızışmaya başlamasıyla Fed üyeleri arasındaki fikir ayrılıklarının da artması bekleniyor. 

Yukarı

Business HT×