BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

CHP'den koalisyon açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Hükümeti kurma görevi yüzde 60'lık bloka düşüyor" dedi

Kılıçdaroğlu'dan koalisyon açıklaması
BUSINESSHT 15 06 2015, 11:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Hükümeti kurma görevi yüzde 60'lık bloka düşüyor" dedi. 

"Eğer biz toplumun her kesimini kucaklar ve sıcak mesajlar verirsek, ülkede barışın temsili açısından da çok önemli adımları atmış oluruz" diyen Kılıçdaroğlu, "Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Toplumun ortaya koyduğu bir denge. Bütün partilerin bu dengeyi gözardı etmemesi gerekiyor. Ve asıl görev hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor. Eğer toplumun beklentilerine uygun, onları yok saymayan iradeyi ortaya koymak istiyorsak, 60’lık grubun yada kitlenin beklentilerine uygun bir hükümet kurmak durumundayız" dedi.

Bu seçimin bir özelliği olarak eşit olmayan koşullarda gerçekleştiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, benzer tablonun 1980 sonrası yapılan seçimlerde de görüldüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu, "İkinci önemli husus, halkımız hiçbir kişiye, zümreye, aileye imtiyaz sağlanamaz demiştir. Üçüncü özelliği, 12 Eylül darbe hukukuna önemli bir darbeyi indirmiş olmasıdır. Yüzde 10 barajını çekip atmış olmasıdır" dedi.

Seçim atmosferinde çıkıldığını ve herkesin duygularıyla değil, akıl ile hareket etmek zorunda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kendimizi, partimizi değil Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Bu çerçevede akılla hareket etmek zorundayız. Devlet, kinle yönetilmez. Biz eğer iktidar olma yolunda önemli adımlar atacaksak, aklımızla mantığımızla hareket etmek zorundayız. Bu bağlamda hiçbir partiyi ve o partiye oy veren yurttaşlarımızı yok sayamayız, yok saymamalıyız" diye konuştu. 

"KOALİSYONDA İLKELER ÖNE ÇIKMALI"

Bir sonraki seçimi değil Türkiye’yi düşünmek zorunda olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bir sonraki seçime göre bugünden çalışırsak, demokrasiye yazık etmiş oluruz. Kısır tartışmaların içinden siyaseti çıkarmamız gerekiyor" çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, koalisyon tartışmalarında da eski alışkanlıklardan kalan bir anlayışın sürdüğünü belirterek, ilkelerin öne çıkması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Üzülerek izliyorum. Kim kiminle koalisyon kuracak… Bakın ilkeler ve öncelikler konuşulmuyor. Bu 1980 öncesi Türkiye’yi kısır tartışmaların içine çeken bir görüştür, eğilimdir. Siyasetin bu dar kısır alandan çıkması lazım. Eğer biz Türkiye’nin çıkarlarını savunacaksak önce ilkelerimizi ortaya koymak zorundayız. Kim o ilkelere evet diyecektir, o zaman oturulup kim kiminle koalisyon yapacak tartışması daha sağlıklı zemine oturmuş olacaktır. Önemli olan kimlerin koalisyonu değil, koalisyon hangi ilkelerden yola çıkılarak inşa edilecektir? Asıl bunun üzerinde durmamız gerekiyor."

"CUMHURBAŞKANI ANAYASAL SINIRLARININ İÇİNE ÇEKİLMELİ"

Cumhurbaşkanının kesinlikle anayasal sınırlarının içine çekilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Koalisyon görüşmelerinin devam ettiği süreçte Cumhurbaşkanı'nın birinci aktör olarak ortaya çıkması asla kabul edilemez. Koalisyon görüşmelerini Cumhurbaşkanı'nın yetki verdiği kişi yapar. (Cumhurbaşkanı) bizimle ne görüşecek" dedi.

Yukarı

Business HT×