BIST 100 1.110,05 % 3,21
USD/TRY 7,2052 % -1,08
EUR/TRY 8,4586 % -1,42
Piyasalar
1.110,05
% 3,21
7,2058
% -1,07
8,4575
% -1,43
1,1733
% -0,05
14,01
0,64
1.921,01
% -5,24
44,52
% -1,04
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'ye yabancı yatırımcı ilgisi

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, "Türkiye'deki birleşme ve satın alma fırsatları ile ilgilenen yabancı yatırımcıların ilgisinde herhangi bir değişiklik yok" dedi

Türkiye'ye yabancı yatırım ilgisi
AA 13 06 2015, 13:23

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, Türkiye'deki birleşme ve satın alma fırsatları ile ilgilenen yabancı yatırımcıların ilgisinde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi. 

Kendilerinin gözlemlediği kadarıyla seçim öncesi Türkiye'deki birleşme ve satın alma fırsatları ile ilgilenen yabancı yatırımcıların ilgisinde herhangi bir değişiklik olmadığını aktaran Cantekinler, "Hatta şu an itibariyle alıcıların yabancı olduğu çeşitli satın alma projeleri devam etmekte ve biz EY olarak kendilerine hizmet vermekteyiz" dedi.

Bu noktada bazı önemli bir kaç husus olduğunu, bir hükümet kurulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Cantekinler, koalisyon olsun, parlamento içinden destek alan tek parti iktidarı olsun, güçlü bir hükümetin kurulması halinde bunun yabancı yatırımcılar üzerinde kesinlikle pozitif bir etkisi olacağını dile getirdi.

"YABANCIYI CEZBETMEK İÇİN EN AZ %5 BÜYÜME ŞART"

Sonrasında Türkiye'nin çok önemli bir avantajı olan ve zaten gelişmekte olan birçok ülkeye göre oldukça büyük olan ekonomisinin sağlıklı büyüme değerlerine ulaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Cantekinler, şunları kaydetti: "Biz ekonominin yabancı yatırımcıları daha fazla cezbedecek bir ekonomi olması için her yıl en az yüzde 5 civarında büyümesini bekliyoruz. Türkiye çok yakın tarihte bundan çok daha yüksek büyüme oranlarını başarıyla yakalamış bir ülke olduğu için, bunu tekrarlayabiliyor olacağını düşünmekteyiz. Türkiye'nin genç ve dinamik nüfus yapısı ve tüketim alışkanlıklarının devamı da önemli. Bu konuda bir değişiklik olmadığı için ve çok olumsuz gelişmeler olmaz ise bunun değişmeyeceği için pozitif bir unsur olarak kalmaya devam edecektir ve yabancı yatırımcıyı cezbedecektir."

Canetkinler, bu unsurlara bağlı olarak Türkiye'nin önümüzdeki dönemde de ilgi çekici bir ekonomi olacağını belirterek, "Özellikle, finansal hizmetler (banka ve sigorta), perakende ve tüketici ürünleri, enerji, bilişim, lojistik ve gayrimenkul sektörleri ve bununla beraber şu an için Özelleştirme İdaresi'nin ajandasında bulunan bazı büyük özelleştirme işlemleri yabancı ilgisi çekmeye devam edecektir" dedi.

"HER YIL 30-40 MİLYAR DOLAR BANDINDAN DOĞRUDAN YATIRIM GEREK"

Cantekinler, Türkiye'de doğrudan yatırımlarda son yıllarda istenen ivmenin bir türlü sağlanamadığını, Türkiye'nin gerek birtakım cazip özellikleri, gerekse ekonomik büyüklüğü dolayısıyla her yıl 30-40 milyar dolar bandında bir doğrudan yatırım alması gerekirken, geçen yıllarda bu tutarın 10-20 milyar dolar bandı içerisinde kaldığını söyledi.

Bu noktada Türkiye'nin imajının iyileştirilmesinin yabancı yatırımcıyı cezbedeceğine işaret eden Cantekinler, "Kamu ve özel sektör ortaklığı içerisinde yürütülecek kampanyalar, iş hukuku, teşvikler ve vergi hukuku alanında yapılacak ilave düzenlemeler, kesinlikle doğrudan yatırıma pozitif olarak yansıyacaktır" dedi.

Yukarı

Business HT×