BIST 100 114.809 % 0,00
USD/TRY 6,8638 % -0,03
EUR/TRY 7,7827 % 0,26
Piyasalar
114.809
% 0,00
6,8638
% -0,03
7,7827
% 0,26
1,1333
% 0,29
10,31
0,00
1.807,31
% 0,48
42,97
% -0,62
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Atina zaman istedi

Yunanistan ve kreditörlerin ülkenin kurtarma programını Mart 2016'ya uzatmayı konuştukları belirtildi

Yunanistan'dan yumuşama mesajı
AA 09 06 2015, 06:21

Yunanistan ve kreditörlerin ülkenin kurtarma programını Mart 2016'ya uzatmayı konuştukları belirtildi.

Wall Street Journal'a konuşan kaynaklar, anlaşmayı uzatma girişiminin Avrupa'lı yetkililerin teklifinin bir parçası olduğunu ancak ekonomik reformlar ve bel sıkma önlemleri konusundaki anlaşmazlıkların anlaşmayı zorlaştırmaya devam ettiğini belirtti.

Yunanistan'ın 245 milyar euroluk kurtarma programında Euro Bölgesi'nin payı Haziran'da bitiyor. Paranın bitmesi durumunda Yunanistan'ın kalan borçlarını nasıl ödeyeceği soruları artarken, Avrupa'dan gelecek yeni bir fon Atina'yı hayata döndürebilir.

YUMUŞAMA MESAJI

Almanya Başbakanı Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutabilecek bir reform anlaşması için zamanın daraldığını söylerken, Atina kanadından kreditörlerle açmaza giren görüşmelerde taviz vermeye hazırlıklı olduğunu ifade eden açıklamalar geldi.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Yunan hükümetinin reformlar konusunda halkı ikna edebilecek kapasitede olduğunu belirterek, "Bize reform için izin verin" dedi.

Varoufakis, Almanya'nın başkenti Berlin'de Hans-Böckler Vakfı'nda düzenlenen bir etkinlikte "Avrupa Birliği'nde Yunanistan'ın Geleceği" konulu bir konuşma yaptı.

Avrupa halklarının geçmiş yıllardan bu yana birleştiğine dikkati çeken Varoufakis, "Savaşın sonundan beri Yunanistan ve Alman halkı diğer Avrupa halkları gibi birleşiyor. Farklı dillere, farklı kültürlere, farklı mizaçlara rağmen birleşiyoruz. Bir araya gelme sürecinde büyük bir sevinç yaşıyoruz" dedi.

"Lütfen bize reform için izin verin" diyen Varoufakis, Yunan hükümetinin reformlar konusunda halkı ikna edebilecek kapasitede olduğunu ve Atina'daki hükümetin esnek bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

Halkın sürekli baskı altında tutulmasının reformları engelleyeceğini aktaran Varoufakis, "Eğer halk daha fazla baskı altına alınırsa emeklilik, vergi sistemi ve iş gücü piyasasındaki reformlar elde edilemez" diye konuştu.

Yunanistan'da emeklilik sisteminin reforma ihtiyacı olduğunu dile getiren Varuofakis, ancak bunun maaşlarda kesintiye gidilerek yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Varoufakis, 2. Dünya Savaşı'nın ardından ABD Dışişleri Bakanı Bakanı James Byrnes'ın Almanya için yaptığı "umut konuşması"na atıfta bulunarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Yunanistan için bir "umut konuşması" yapması gerektiğini söyledi.

Dün G-7 zirvesi sırasında konuşan Merkel ise, Yunanistan ile anlaşmaya varmak için çok fazla zamanın kalmadığını söyledi.

Merkel, ''Yunanistan ile müzakerelerde her gün bir geri sayım. Lehman'ın iflası ile Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması karşılaştırılabilir değil. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nin parçası olarak kalmasını istiyoruz. Ancak Euro Bölgesi ülkelerinin ve IMF'in dayanışma göstermesi Yunanistan'ın reformları uygulamasına bağlı'' değerlendirmesinde bulundu.

KARINCALAR VE ÇEKİRGELER

Avrupa'daki tüm ülkelerin borç krizlerinden etkilendiğini anlatan Varoufakis, "Euro Bölgesi'nin kuzeydeki "çalışkan karıncaların" ve güneydeki "tembel çekirgelerin" bir hikayesi olduğu fikrine inanmayın. Yunanistan'da da Almanya'da olduğu gibi çalışkan karıncalar vardı ve hepsi borç krizi başladığında bundan kötü etkilendi" ifadelerini kullandı.

Yunanistan konusunda hızlı bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Varoufakis, Yunanistan dışında diğer Avrupa ülkelerinde de "kuşkulu" insanlar olduğunu belirterek, krizin ortaklaşa çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Yukarı

Business HT×