BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'MB kanunu değişmez'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı Emine Nur Günay, seçim sonrası Merkez Bankası yasasında bir değişiklik beklemediğini söyledi

Başbakan danışmanı: Seçim sonrası MB kanunu değişmez
AA 01 06 2015, 12:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir milletvekili adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay, seçim sonrası Merkez Bankası yasasında bir değişiklik beklemediğini söyledi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Günay, "Seçim sonrası Merkez Bankası kanununda herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bir dönem bunun yanlış bir algısı oldu ama bu tamamen bir iletişim kopukluğuydu. Doğru ve zamanında bilgilendirmeler ile bu sorun ortadan kalktı diye düşünüyorum" dedi.

Günay, bu yılın ilk yarısında önemli bir seçim süreci yaşandığını, ancak bunun bir algı yönetimi şekline de dönüştürüldüğünü ve ne yazık ki bazı yatırımcıların olumsuz etkilendiğini söyledi.

"Çok net olarak tek başına iktidar korunacak" diyen Günay, belirsizliğin yatırımcılar tarafından da ortadan kalkacağını, yılın ikinci yarısıyla beraber yeni yatırımların geleceğini ve bunların da istihdam yaratacağını vurguladı. Günay, "Yabancı yatırımcının seçim sonrası için algısı pozitif" dedi. 

'HEDEF BÜYÜME VE ENFLASYON'

Günay, çok derin bir küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin büyümeyi ve enflasyonu belli bir noktada tutmayı başardığını ve yeni dönemde de öncelikli hedeflerinin sürdürülebilir büyüme ve enflasyonu düşürmek olduğunu belirtti.

Merkez Bankası kararlarının yatırımcıyı da tüketici de etkilediğini ve bunların dengeli bir şekilde gitmesigerektiğini anlatan Günay, şunları kaydetti:

"Enflasyonda enerji ve gıda fiyatlarının etkisi çok yüksek. Kuraklık nedeniyle geçen yıl çok yüksek kaldı. Şimdi enerji fiyatları düşüyor ve olumlu katkı sağlıyor. Gıda fiyatları ise farklı sebeplerle yüksek seyrediyor. Gıda Komitesi tamamen bu gelişme üzerine kuruldu. Çünkü Merkez Bankası'nın politikaları ile gıda fiyatlarındaki artışın yönetilebilmesi teorik olarak imkansız. Bu nedenle, Gıda Komitesi'nin alacağı kararlar enflasyonda gıdadan kaynaklı yükselmenin kontrol edilmesinde çok büyük önem arz ediyor."  

Yukarı

Business HT×