BIST 100 1.126,90 % -0,76
USD/TRY 6,9769 % 0,06
EUR/TRY 8,2119 % 0,01
Piyasalar
1.126,90
% -0,76
6,9769
% 0,06
8,2099
% -0,01
1,1751
% -0,24
11,08
0,00
1.973,38
% -0,13
43,07
% -1,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Artışın 'altın'daki sebepler

Bugün açıklanan dış ticaret verilerine göre Ocak-Nisan döneminde Türkiye'nin altın ihracatı otomotiv sektörünü geride bıraktı. Peki bu nasıl oldu?

Altın ihracatı neden patladı
SELÇUK OKTAY VE ZEYNEP TOPALOĞLU 29 05 2015, 11:39

Bugün açıklanan dış ticaret dengesi verilerinde en dikkat çekici eğilim altın ihracatındaki artış oldu. TÜİK verilerine göre Nisan ayında altın ihracatı yüzde 362 artışla 1,8 milyar dolar olurken, altın ithalatı yüzde 28,6 düşerek 310 milyon dolara indi. Ocak-Nisan döneminde altın ihracatı yüzde 72,5 artarak 6,7 milyar dolar ile otomotiv ihracatını geçti. Nisan ayında İsviçre'ye yapılan ihracat yüzde bin 579 artarak 1,2 milyar dolara çıktı. Bu ülkeye yapılan ihracatta altının önemli yeri bulunuyor.

Altın piyasalarını takip eden uzmanlar altın ihracatındaki bu artışta dolar kurundaki yükselişin ve altın fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu söylüyor. Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, "Dolar/TL'de hızlı yükseliş yaşandığı için içerideki yatırımcı elindeki altınları sattı. Bu altınları diğer piyasalara göre daha ucuza alan yatırımcılar da altın ihracatı gerçekleştirdi" dedi.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise gram altın fiyatlarındaki artışın satışa yol açtığını ve ihracat rakamlarını yukarı çektiğini ifade etti. Yıldırımtürk, "Gram altın fiyatlarında 100 lira seviyelerini bekleyen yatırımcılar, bu seviyeler yakalanınca ellerindeki altını satmaya başladılar. Yatırımcıların kararında artış gösteren dolar kurunun da etkisi oldu. Benim hesaplamalarıma göre Şubat ayından bu yana piyasaya 25 ton altın geldi. Hükümetin mücevher ile ilgili yaptığı vergi düzenlemeleri de ihracat olumlu katkı yaptı" diye konuştu.

ALB Menkul Değerler analisti Volkan Kuğucuk ise ihracat artışında yurtdışına işlenmiş altın satışındaki artışın etkili olabileceğini ve bu durumun değer bazında artışı yükselteceğini belirtti.

“Son üç aydır Kapalı Çarşı'da yurtdışından ciddi bir talep artışı gözlemliyoruz” diyen Kuğucuk, özellikle Orta Doğu'dan işlenmiş altına ilginin arttığını söyledi. Kısmen Polonya ve Romanya gibi Avrupa ülkelerine satışın da görüldüğünü belirtti. Rafineri yetkilileriyle görüşmelerinin de buna işaret ettiğini söyleyen Kuğucuk, artışın özellikle hurda altının işlenerek nihai ürün olarak gönderilmesinden kaynaklandığını düşündüğünü vurguladı.

Uzmanlar altın ihracatındaki artışın önümüzdeki aylarda böyle bir tablo ortaya koymayacağını belirtiyor. Kalyoncu, dolar/TL'nin 2,74 seviyelerinden geri dönmesiyle bundan sonra ucuz altın olmayacağını, dolayısıyla takip eden aylarda altın ihracatında bu seviyelerin görülmeyeceğini söyledi. Aynı görüşü destekleyen Yıldırımtürk farklı etkenlerin de etkisine dikkat çekti. Yıldırımtürk "Geçtiğimiz yılın ilk döneminde de altın ihracatında böyle bir eğilim görülmüştü. Fakat sonrasında altın ihracatı sakinleşti. Düğün mevsiminin başlamasıyla bu trend durulur" dedi.

Yukarı

Business HT×