BIST 100 1.357,98 % 0,66
USD/TRY 8,5623 % 0,04
EUR/TRY 10,1178 % 0,13
Piyasalar
1.358,26
% 0,68
8,5615
% 0,03
10,1180
% 0,13
1,1810
% 0,05
18,73
0,00
1.803,16
% 0,31
74,63
% 0,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TCMB tutanakları

TCMB tutanaklarında, sıkı para politikası duruşu ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği kaydedildi. Tutanaklarda, gıda fiyatlarının enflasyonda temel risk unsuru olduğu belirtildi

TCMB tutanakları
BUSINESSHT 27 05 2015, 14:08

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK tutanaklarını yayımladı.

Tutatanlarda, "Temkinli para politikası duruşu ve yurt içi talep koşulları çekirdek enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ederken döviz kurlarında son dönemde yaşanan oynaklıklar çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırlandırmıştır" ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda, gıda fiyatlarının enflasyonda temel risk unsuru olduğu belirtilirken, enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkların tüketici enflasyonunu olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Tutanaklarda, sıkı para politikası duruşu ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği kaydedildi. 

Merkez Bankası, sanayi üretiminin güçlü bir şekilde arttığını, ancak anket göstergelerinin daha zayıf bir görünüm sunmasının, üretimde ana eğilimin ılımlı olduğunu ve ekonomideki toparlanmanın kademeli olacağını gösterdiğini söyledi.

Ayrıca zayıf dış talebin tekstil sektörünü, hava koşullarının ise inşaat faaliyetine duyarlı olan diğer mineral maddeler sektörünü olumsuz etkilediğine dikkat çekildi. 

Özel kesim talebinde de toparlanma eğiliminin devam ettiği belirtildi.

"Açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceği düşünülmektedir" ifadelerine yer verilen tutanaklarda, "Maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabilecektir" denildi.

Maliye politikasına ve vergi düzenlemelerine ilişkin gelişmelerin enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip edildiği ifade edilirken,  tutanaklarda "Para politikası duruşu oluşturulurken, mali disiplinin korunacağı ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlarda öngörülmeyen bir artış gerçekleşmeyeceği varsayılmaktadır" ifadeleri yer aldı. 

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceği kaydedilirken, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği belirtildi.

Yukarı

Business HT×