BIST 100 1.359,87 % 0,80
USD/TRY 8,5628 % 0,05
EUR/TRY 10,1203 % 0,16
Piyasalar
1.359,34
% 0,76
8,5622
% 0,04
10,1195
% 0,15
1,1815
% 0,09
18,73
0,00
1.796,91
% -0,04
74,58
% 0,11
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bill Gates'ten kitap tavsiyeleri

Okumayı seven milyarder Bill Gates sizin için en sevdiği kitaplardan oluşan bir yaz listesi hazırladı. Gates'in listesi genellikle mizah ve düşünmeye teşvik eden kitapların bir karışımından oluşuyor.

Bill Gates'ten kitap tavsiyeleri
MARKETWATCH 21 05 2015, 13:39

Dünyanın önde gelen milyarderlerinden Bill Gates de tıpkı Mark Zuckerberg ve Warren Buffett gibi okumayı seven yöneticilerden.

Ünlü milyarder, en sevdiği kitaplardan oluşan bir yaz listesi hazırladı.

Gates'in listesi genellikle mizah ve düşünmeye teşvik eden kitapların karışımından oluşuyor. İşadamı, bloğunda "Geçen yıl yaz listemde size önerebileceğim ve kumsalda rahatça okuyabileceğiniz sadece bir kitap vardı. Bu yıl okuyabileceğiniz birkaç hafif kitap daha seçtim. Bu kitapların her biri beni ya güldürdü, ya düşünmemi sağladı, ya da her ikisini yaptı" yazdı.

İşte Microsoft'un eş kurucusunun sakin yaz aylarında kumsalda okumanızı tavsiye ettiği kitaplar ve bu kitaplar hakkında bloğuna yazdıkları:

1. “On Immunity: An Inoculation”  / "Bağışıklık hakkında: Bir Aşılama"

Yazar: Eula Biss

“Bu kadar keyifle okuyacağımı tahmin edemezdim. Bir deneme yazarı ve üniversitede öğretim üyesi olan Biss, insanların çocuklarına aşı yaptırma korkusunun neden kaynaklandığını inceliyor. Ama karşıt görüşlü insanları şeytanlaştırma çabasında değil. Bu, üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli bir konu hakkında güzelce yazılmış bir kitap."

2. “What If?” / "Farzet ki"

Yazar: Randall Munroe

“İnsanlar Munroe'ya bütün bilim dalları -fizik, kimya, biyoloji- hakkında sorularla geliyorlar. Mesela ‘Bir bifteği yere düştüğünde pişmiş olması için ne kadar yükseklikten aşağı atmalısınız?" gibi. Eğlenceli bir okuma ve ayrıca balistik, DNA, okyanuslar, atmosfer hakkında da bir takım şeyler öğreneceksiniz"

3.“XKCD”

Yazar: Randall Munroe

“Munroe’nun XKCD blogundaki paylaşımlarının derlendiği kitapta dalga geçtiği şeylerin - genellikle bilim adamları ve bilgisayarlar - kendi çizdiği karikatürleri de bulunuyor." 

4.“Hyperbole and a Half” / "Bir buçuk mübalağa"

Yazar: Allie Brosh

“Kitap yazarın gençlik zamanıyla ilgili kısa hikayeler ve komik çizimler içeriyor. 3 saatte okuyabilirsiniz, ama komik ve çok akıllıca olduğu için keşke daha uzun sürseydi diyeceksiniz".

5.“How to Lie with Statistics” / "İstatistiklerle nasıl yalan söylersiniz?"

Yazar: Darrel Huff

“Okumaktan o kadar keyif aldım ki bu yıl TED'de tavsiye ettiğim kitaplardan biriydi. Bir bölümü görselin trendleri nasıl abartmak ve çarpık kıyaslamalar yapmak için kullanıldığını anlatıyor." 

6. “Should We Eat Meat?” / "Et yemeli miyiz?"

Yazar: Vaclav Smil

“Vaclav Smil, etin insan evrimindeki rolünden hayvan zulmüne kadar bütün manzarayı her zamanki zeki görüşüyle gözler önüne seriyor."

7.“The Magic of Reality” / "Gerçekliğin sihiri"

Yazar: Richard Dawkins

“Bu kitap, gençler için televizyon dizisi "Cosmos" kadar ulaşılabilir ve daha yaşlı dinleyiciler için de o dizi kadar ilginç. Dawkins'in dinle ilgili muhalif (ve bana göre çok istekli) görüşü onu birçok kızgın eleştrinin hedefi yaptı ama ben onu tüm zamanların en iyi bilim yazarlarından/anlatıcılarından biri olarak görüyorum."

Yukarı

Business HT×