BIST 100 115.794 % 0,00
USD/TRY 6,8654 % 0,05
EUR/TRY 7,7332 % -0,22
Piyasalar
115.794
% 0,00
6,8659
% 0,06
7,7343
% -0,20
1,1261
% -0,22
9,96
0,00
1.797,18
% -0,35
41,80
% -1,30
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Seçimler oynaklığı artırıyor

Cumhurbaşkanlığı seçimin yaklaşmasıyla beraber Polonya'daki volatilite, aynı durumdaki Türkiye ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerden daha yüksek

Polonya Türkiye'den daha volatil
BLOOMBERG 18 05 2015, 10:27

Seçimlerin ikinci tura kalması ve Avrupa ekonomisinin iyileştiğine dair göstergeler, gelişen ülkelerin en sakini Polonya'yı en volatil ekonomilerden biri yaptı. 

Bundan sadece 2 hafta önce, Polonya'nın 10 yıllık tahvilleri ABD hazinesinden ve Japon tahvillerinden daha az kazandırırken şimdi getiriler yine seçimlerle çalkalanan Brezilya, Güney Afrika ya da Türkiye gibi ülkelerden daha dalgalı. 

Menkul kıymetlerin alım satımında yaşanan çift taraflı kayıplar, cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski'nin seçimleri emeklilik yaşını düşürmeyi ve banka ve süpermarketlere özel vergiler uygulamayı vaad eden rakibi Andrzej Duda'ya karşı kaybetme olasılığını iyice vurguluyor. Aynı zamanda, dünya çapındaki tahvil sahipleri Avrupa ekonomisinin iyileşmesiyle daha da tedbirli davranıyor, ABD'nin faiz artırması gerekecek.

Yatırım fonu 2.3 milyar doları aşan Altus TFI SA'da borç başkanı olan Krzysztof Madej, “Yükselen siyasi risk, [Polonya'da] uzun zamandır karşılaşmadığımız yeni bir faktör" dedi. Krzysztof Madej, alım satım için volatilitenin yükselmesi iyi birşeyken, “risk çok yüksek, bu da şimdilik daha küçük pozisyonlarda kalmamızın daha iyi olduğunu gösteriyor" diye ekledi.

Son çıkan anketlere göre cumhurbaşkanı Komorowski'yi, seçimlerin 24 Mayıs'da yapılacak ikinci turunda rakibine karşı zorlu bir mücadele verecek gibi görünüyor.

DRAMATİK BİR YÜKSELME

Polonya'nın 10 yıllık tahvillerinin 30 günlük getirisindeki volatilite cuma günü bu yılın en düşüğüne göre yarısından daha fazla yükselerek 35.5'e ulaştı. Buna karşılık, aynı vadedeki Türk bonolarının değeri 23.3, Güney Afrika'nınkiler 11.8 ve Brezilya içinse bu rakam 11.1

Euro bölgesinin en büyük bankalarının bazılarının yaptıkları 'sabit gelir piyasasında küresel satışların azaltılması gerekebilir' açıklamasından sonra hükümet tahvilleri cuma günü ikinci kere yükseldi. Avrupa ekonomisinin iyileştiği yönündeki göstergelere bir de enflasyon beklentilerini yükselten petrol fiyatlarındaki artış eklenince, 3 haftada dünya çapındaki borç piyasalarından 400 milyar dolardan fazlası silindi.

RİSKTEN KAÇINMA

Goldman Sachs'a göre yükselen volatilitenin sadece kısmi nedeni likidite kıtlığı. Ekonomist Magdalena Polan'a göre yabancı merkez bankaları, devlet fonları, yurt dışından emeklilik fonları genellikle vadesi dolana kadar bekletmek üzere tahvil satın alıyorlar, bu da likiditeyi kötü etkiliyor.

Polan, "Bu özellikle riskten kaçınmanın ve küresel volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde gittikçe önemlileşiyor" dedi.

Polonya'nın 10 yıllık tahvillerinin verimi geçen hafta 14 baz puan artarak yüzde 2.84'e ulaştı, bu da benzer vadeli Alman tahvillerinin yayılmasını 221 baz puana genişletti. 

Seçimlerin pazar günü yapılan ilk turunda Komorowski yüzde 34 oyla, yüzde 35 alan rakibinin gerisinde kaldı. İlk turda kimse yüzde 50'i alamadığı için ikinci tura kalan seçimlerde Duda'nın bir sonraki cumhurbaşkanı olma olasılığı yüsek gibi görünüyor. IBRiS'den gelen son anketlere göre Komorowski'nin oyu şimdilik yüzde 43'iken, rakibininki yüzde 48.

Duda'nın cumhurbaşkanı olması şeklinde muhalefet, genel seçimleri kazanmakta avantajlı olacak.

Yukarı

Business HT×