BIST 100 1.121,17 % 0,00
USD/TRY 7,8222 % 0,20
EUR/TRY 9,1302 % 0,23
Piyasalar
1.121,17
% 0,00
7,8222
% 0,20
9,1302
% 0,23
1,1676
% 0,09
13,14
0,00
1.883,49
% 0,11
42,27
% -0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bankacıların talebini geri çevirdi

TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın bankacılık sektörüne yönelik taleplerini dile getirdiği 58'inci TBB Genel Kurulu'nda konuşan Babacan, bankacıların taleplerini geri çevirdi. Babacan, "Bankacılık regülasyonlarındaki gevşeme olumsuz sonuçlar doğurur" dedi

Bankacıların talebini geri çevirdi
BUSINESSHT 14 05 2015, 11:08

Türkiye Bankalar Birlliği Başkanı Hüseyin Aydın'ın bankacılık sektörüne yönelik taleplerini dile getirdiği 58'inci TBB Genel Kurulu'nda konuşan Babacan, bankacıların taleplerini geri çevirdi. Babacan, "Bankacılık regülasyonlarındaki gevşeme olumsuz sonuçlar doğurur" dedi.

Babacan, regülasyonların gevşetilmesi yönünde bankacılık sektöründen gelen taleplerin karşılanması durumunda son yıllarda elde edilen kazanımların kaybolacağı mesajını verdi.

Genel olarak bankacılıkta toplam görüntünün iyi olduğunu belirten Babacan "Cari açık yüzde 10'a çıktığı için sektörde kredilendirmeyle ilgili makro ihtiyati düzenlemeler yaptık" ifadelerini kullandı.

Babacan, bankacılık sektöründeki regülasyonlarla ilgili şu noktalara dikkat çekti: "Cari açık yüzde 10'a çıktı ve risk arttı. Kredi hacmi ile cari açık arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Özellikle bireysel kredi ile cari açık arasında ilişki var. Düzenlemeler makro dengeleri gözetmeli. Bankacılıkta rehavete kapılacak marjımız yok. Talep edilenleri yaparsak son 2-3 yılda elde ettiğimiz kazanımları kaybederiz. Makro istikrarımız güçlü şekilde devam etmeli. Bankacılıkla ilgili iplerin gevşetildiği intibası bile olumsuz sonuçlar getirir. Çok çok dikkatli olmalıyız. Sektörün yaptığı tespitlerde haklılık payı var. Ama bu tespitler son bir yıl için geçerli. Son 5-10 yıllık tablolara bakıldığında sektörün karlılığı oldukça yüksek. Banka karlarının bankada kalması lazım." 

58. TBB Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan küresel konjonktür ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 

Babacan, küresel merkez bankaları politikalarının kurlarda yüksek dalgalanmaya yol açtığını söyledi.

Babacan konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

"Kurlardaki yüksek dalgalanmadan kazanan herhangi bir kimse olmadı.Petrol fiyatları üzerine yapılan analizler üzerinde farklı görüşler var. Küresel konjonktür önümüzü kolaylıkla görebildiğimiz bir konjonktür değil. Türkiye'nin makroekonomik istikrarı koruması için özel çaba göstermesi gerekiyor."

FED'in politika değişikliğine karşı bütçe disiplininin kararlılıkla korunması gerektiğini söyleyen Babacan, "Türkiye'nin makroekonomik istikrarı koruması için özel çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

Babacan'ın açıklamaları video haberde:

Yukarı

Business HT×