BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özellikle kalkınma ve refah açısından Türkiye'nin önündeki en önemli konunun siyasi istikrar olduğunu belirtti.

Babacan: En önemli konu istikrar
AA 14 05 2015, 09:52

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, küresel ekonominin 2008-2009 krizinin etkilerini hala atlatamadığını belirterek, dünya genelinde büyümenin hala zayıf ve dengesiz olduğunu ve ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ifade etti. 

ABD ve İngiltere'de büyümenin güçlendiğini ancak Euro Bölgesi'nde ve Japonya'da hala sıkıntılı bir tablo olduğuna değinen Babacan, son 6-7 ayda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal sıkılaştırma, Avrupa Merkez Bankası'nın da parasal genişleme döneminin çakışmasıyla avro-dolar paritesinde ciddi oynaklıklar meydana geldiğini dile getirdi.

Geçen yıl 1,40 civarında olan euro-dolar çapraz kurunun, bu yıl içerisinde 1,05'e kadar gerilediğini, bugünlerde ise 1,12 seviyelerinde bulunduğunu aktaran Babacan, "Dünyada böylesine yaygın kullanılan iki para birimi arasında bu kadar şiddetli oynaklık, hem ülke ekonomilerinin yönetimi açısından hem de şirketler açısından tüm dünyada zor bir konu" diye konuştu.

Babacan, gelişmekte olan ülkelerde gelecek 10 yılın büyüme hızının geçen 10 yıldan daha düşük olacağına işaret ederek, şunları söyledi: 

"Gelişmekte olan ülkeler açısından birbirinden çok farklı tablolar göreceğiz ama özellikle Afrika'nın önümüzdeki dönemde yine büyük bir potansiyeli var. İş yaparken Afrika'da hiçbir zaman tek bir ülkeye bağlı kalmamak, mutlaka bir ülke sepeti yapmak lazım. Tek bir ülkeye bağlı kalındığında inişler çıkışlar olabilir ama Afrika ülkelerinden oluşmuş bir sepette iş yapan şirketlerimizin önümüzdeki dönemde gerçekten güzel sonuçlar alacağına inanıyoruz. Özellikle teknoloji bu ülkelerin kalkınma açıklarının çok çabuk kapanabileceğini bize gösteriyor."

'KALKINMA VE REFAH AÇISINDAN EN ÖNEMLİ KONU SİYASİ İSTİKRAR'

Böylesine hızlı değişen küresel konjonktürde Türkiye'nin kendi içinde uyguladığı politikaların çok önemli olacağını vurgulayan Babacan, gelecek dönemde özellikle kalkınma ve refah açısından Türkiye'nin önündeki en önemli konunun siyasi istikrar olduğunu söyledi. 

Siyasi istikrar zemini zayıf, siyaset tablosu karmaşık bir ülkede kalkınmanın ve refahın sağlanmasının çok zor olduğuna dikkati çeken Babacan, "Dolayısıyla siyasi istikrar olmazsa olmaz bir şart. Siyasi istikrar zeminin mutlaka sağlam ve güçlü olması gerekiyor. Siyasi istikrar olmayınca başımıza neler gelebileceğini hem yakın tarihimizde yaşadık hem de pek çok ülkede görüyoruz" dedi.

Babacan, siyasi istikrar zemininin üzerinde mutlaka iyi kurgulanmış bir makro ekonomik istikrar olması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Makro ekonomik istikrar için sağlam bir kamu maliyesi, sağlam bir bankacılık ve sağlam bir para politikası çerçevesi gerekiyor. Türkiye'nin kamu maliyesi artık çok olumlu ve sağlam bir tablo gösteriyor. Bankacılıkta da son derece iyi durumdayız. 2008-2009 krizinden hızla çıkmamızın en önemli sebeplerinden biri bankalarımızın tek tek bünyesinin sağlam oluşudur. Aksi halde tek bir bankada dahi olabilecek bir zafiyet bütün sisteme, öyle haftalar aylar gibi sürede değil, bir gecede sirayet edebilir. Onun için bankacılık çok ihtiyatlı olunması gereken ve hem regülasyonu hem de denetimi iyi yapılması gereken bir sektör. O noktada çok şükür bu sütun sağlam ve büyümemizi finanse edecek bir yapımız var."

Merkez bankalarının sorumluluk alanındaki konuları kapsayan para politikaları ayağında da herhangi bir zafiyet, belirsizlik ya da güvensizliğin tüm sistemi hızlı bir şekilde etkileyebileceğinin altını çizen Babacan, para politikalarının da son derece dikkatli yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Yukarı

Business HT×