BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AB'den Merkez Bankası uyarısı

AB Ekonomik ve Mali Diyalog toplantısında Merkez Bankası'nın alışılmadık para politikasının enflasyonu düşürmede başarısız olduğu ifade edildi.

AB'den Merkez Bankası uyarısı
HÜRRİYET 14 05 2015, 06:35

Avrupa Birliği (AB) maliye ve ekonomi bakanlarının Batı Balkanlar ve Türkiye ile yıllık olarak düzenlediği ‘Ekonomik ve Mali Diyalog’ (ECOFIN) toplantısından Türk ekonomisine bir dizi uyarı çıktı. Uyarılardan Merkez Bankası da nasibini aldı.

Toplantıda, Türkiye tarafından 2015-2017 dönemi için hazırlanan ekonomik reform programının, AB Komisyonu tarafından bu tür programlar için hazırlanan ana hatlardaki tüm unsurları kapsamadığı belirtildi.

Bununla birlikte Türk ekonomisinin makroekonomik politikalarda ayarlama gerektiren dış ve iç dengesizliklerle karşı karşıya olmayı sürdürdüğü vurgulandı.

MERKEZ BANKASI BAŞARISIZ OLDU

Toplantıda Türkiye ile ilgili yapılan diğer önemli tespitler şunlar oldu:

 • Kapsamlı yapısal reformların uygulanması ülkenin tam ekonomik potansiyelinin serbest bırakılması ve makroekonomik dengesizliklerin azaltılmasını desteklemek için hızlandırılmalı.

 • Türkiye büyük bir cari işlemler açığıyla karşı karşıya. Şu aşamada dış borcun finanse edilmesinde zorlanılmıyor. Cari işlemler açığında belirgin bir azalma olmazsa orta vadede dış borcun sürdürülebilirliği riske girebilir.

 • Enflasyon, makroekonomik istikrar, kaynak tahsisi ve yeniden dağıtım etkileri açısından sorunlu olan yüksek tek haneli seviyelerde kalmayı sürdürdü. Merkez Bankası'nın alışılmadık para politikası çerçevesi enflasyonu yüzde 5 hedefine düşürmede ve beklentilere bağlı kalmada başarısız oldu.

 • Pozitif gerçek faiz oranlarını garanti altına alan daha sıkı bir parasal politika enflasyonun düşmesine yardımcı olacak, iç ve dış şoklara karşı döviz kuruna daha iyi koruma sağlayacak ve dış dengesizliklerin azaltılmasına katkıda bulunacaktır.

 • Borcun gayrisafi milli hasılaya oranı son yıllarda belirgin şekilde düşerek sürdürülebilir bir seviyeye geldi bununla birlikte genel kamu yapısal dengesi belirgin şekilde olumsuz.

'İŞ KURMAYI DAHA KOLAY HALE GETİRİN'

Bu tespitler bağlamında Türkiye’den beklentiler ise şu unsurlar etrafında şekillendi:

 • Sürekli yüksek cari işlemler açığından hareketle iç tasarrufun teşvik edilmesi.

 • Kamu harcamalarının katılığının azaltılması.

 • Mali kural belirlenmesi bütçe şeffaflığını artıracak, önemli bir mali çıpa sağlayacak ve kredibiliteyi yükseltecektir.

 • Para politikasının oryantasyonunu güçlendirici tutarlı önlemler almaya devam edilmesi.

 • Bir yatırım hedefi olarak Türkiye’nin çekiciliğinin ve iş ortamının iyileştirilmesine yönelik sürekli çaba gösterilmesi.

 • Hukukun üstünlüğünü güçlendirici, iş kurmayı daha kolay hale getirecek, ürün ve hizmet piyasalarının sürekli liberalizasyonu aracılığıyla rekabeti güçlendirecek geniş kapsamlı reformların yapılması.

 • Kapsamlı yapısal reformunun uygulanmasının hızlandırılması.

Yukarı

Business HT×