BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Halka arzlar neden iptal?

Global Liman'ın halka arzında yaşanan iptal yılbaşından bu yana gerçekleşen iptallere bir yenisini ekledi

Global Liman'ın halka arzında yaşanan iptal yılbaşından bu yana gerçekleşen iptallere bir yenisini ekledi
SELÇUK OKTAY 11 05 2015, 14:15

Piyasalardaki oynaklık ve yaklaşan seçimler halka arzlarda hayal kırıklığı yaratıyor.

Halka arzlarda yılbaşından bu yana yaşanan iptal trendi devam ederken son örnek bugün Global Liman oldu.

Global Liman'dan KAP'a gönderilen açıklamada halka arza devam edilmeyeceği bildirildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada "Global Liman, borçlanma piyasalarındaki imkanlarını da gözönüne alarak, inorganik büyümesinin başarılı şekilde devamının sadece sermaye katkısına bağlı olmadığını düşünmekle beraber stratejik yatırımcılar ve/veya özel sermaye fonları ile işbirliğini değerlendirmeyi planlamaktadır" denildi.

Daha önce de benzer şekilde Ak Gıda, Fransız Lactalis'e devredilmişti.

SPK tarafından BusinessHT'ye yapılan açıklamada, halk arza gitmek üzereyken yapılan iptallerin mevzuata aykırılık oluşturmadığı ifade edilmişti.

BELİRSİZLİK VE SEÇİM İŞLEMLERİ ZORLUYOR

Yılbaşından bu yana piyasalarda görülen belirsizlik halka arz süreçlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle yaklaşan seçimlerin halka arzlar üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirtiliyor.

Ata Yatırım Araştırma Direktörü Cemal Demirtaş'a göre piyasa koşulları şu süreçte halka arz için uygun değil. Demirtaş, kurlar üzerindeki baskının şirketlerinin kararını etkileyen etmenlerden biri olduğunu söyledi.

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler de "Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki değer kayıpları ve borsa endeksinde görülen istikrarsız yükseliş ve düşüşler de halka arzlara destek olmayacak gibi görünüyor" dedi.

Yılın ilk büyük ertelemesi Finansbank'tan gelmişti. Finansbank'tan yapılan açıklamada piyasa koşullarının uygun olmadığı ifade edilmişti. 2014'te halka arz sürecini ileri bir tarihe alan TUSAŞ'ın halka arzı da 2015'te bir kez daha ertelenmişti.

Borsa İstanbul'un halka arz verilerine göre yılbaşından bu yana sadece iki şirket hisse senedi ihracı yaptı. Aynı verilere göre paylarının pay piyasasında işlem görmesi için başvuran altı şirket bulunuyor. 

Cantekinler, "Seçim öncesi gerek kamuoyu gerek finans alemi tarafından algılanan belirsizlik durumu halka arzlar için doğru bir zaman olmadığını gösteriyor" dedi.

Yukarı

Business HT×