BIST 100 1.034,40 % -5,26
USD/TRY 7,2469 % -0,09
EUR/TRY 8,6073 % -0,04
Piyasalar
1.034,40
% -5,26
7,2478
% -0,08
8,6085
% -0,02
1,1873
% -0,04
12,26
0,28
2.064,42
% 0,04
45,23
% 0,31
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Avrupa'da tahvil etkisi

Yatırımcılar, Avrupa tahvil piyasalarında yaşanan oynaklığın geleceğini kestirmekte zorlanıyor.

Avrupa piyasalarında tahvil etkisi
FT 08 05 2015, 09:00

Dün Avrupa tahvil piyasalarıı Euro Bölgesi borç krizinden bu yana en olumsuz dalgalanmayı yaşadı. Piyasaların, parasal genişleme politikalarının Avrupa'daki varlıklar üzerindeki etkisi konusunda soru işaretleri bulunuyor.

Birkaç saat içinde Alman 10 yıllık gösterge tahvil faizleri yüzde 0,59 seviyesine gevşemeden önce 21 baz puan artarak 0,80 seviyesine yükselmişti.

Tahvil faizlerinde yaşanan bu oynaklık yatırımcıların pozisyonlarını zorlamış oldu. Abeerden Asset Management Yatırım Direktörü James Athey, "Son günlerde yaşanan hareketlenme olağan dışı bir görünüm sunuyor. Bu boyutlar bizim gördüğümüz ekonomik verileri yansıtmıyor" dedi.

AVRUPA TAHVİL PİYASALARI KIRILGANDI

Bazı uzmanlar tahvillerde yaşanan satış dalgasının, bu yıl tahvil piyasasında yaşanan rallinin normalleşmesi olduğuna inanıyor. Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme programının açıkladığında tahvil ve varlık fiyatlarında baskı oluşmuş, euro hızlı bir şekilde aşağıya ivmelenmişti.

Avrupa tahvil piyasasındaki bu yoğun hareket piyasaları küçük hareketlere karşı kırılgan hale getirmişti.

Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş Avrupa'daki deflasyon korkularını yatıştırmış ve tahvil getirilerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletmişti. Bununla birlikte dün yaşanan oynaklık bazı piyasa uzmanlarında soru işaretleri yarattı. Uzmanlar, piyasalardaki bu oynaklığın zamanlamasının net bir gerekçeden yoksun olduğunu ifade etti.

M&G Investments Fon Yöneticisi Michael Riddell, "Piyasalardaki bu harekete hangi unsurun sebep olduğunu anlamak zor. Fakat bu durum kısmen merkez bankasının hamlelerinin ekonomiden gelen sinyallerle piyasalar arasındaki ilişkiyi köreltmesinin sonucu" ifadelerini kullandı.

OYNAKLIĞIN GELECEĞİ SORU İŞARETİ OLUŞTURUYOR

AMB'nin aylık olarak 60 milyar dolarlık tahvil alım programı, yatırımcılarda Avrupa'daki tahvil piyasasındaki rallinin 2015 yılı boyunca devam edeceği düşüncesine sahipti. Yaklaşık üç hafta önce Alman 10 yıllıkları yüzde 0,05 ile rekor düşük seviyeye gelmişti ve Citi analisti yüzde 0'a vuracağı tahmininde bulunuyordu.

Analistler, Avrupa'daki tahvil piyasalarındaki oynaklığın geleceğini henüz kestiremiyor. JP Morgan'dan David Tan, "Likidite düşmüş durumda, bu durum fiyat hareketlerindeki durumu daha da kötüleştiriyor. Bu satışın ne zaman duracağını söylemek zor" diye konuştu.

HSBC tarafından yapılan araştırma tahvil piyasasındaki hareketlerin birkaç hafta içinde geri dönebileceğini gösteriyor. Tahvil fiyatlarındaki düşüş, Euro Bölgesi'ndeki Haziran ve Temmuz vadeli tahvillerin net arzının yükselmesi ile aynı döneme denk gelmişti.

HSBC değerlendirmelerine göre bu sıkışıklık pazarda daha uzun bir ralliye yol açabilir.

Yukarı

Business HT×