BIST 100 118.399 % 0,00
USD/TRY 6,8648 % 0,07
EUR/TRY 7,7883 % 0,01
Piyasalar
118.399
% 0,00
6,8648
% 0,07
7,7883
% 0,01
1,1345
% 0,00
10,22
0,00
1.797,88
% -0,27
41,84
% -2,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yunanistan'a ilişkin senaryolar

UBS ekonomistleri Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nden kopmaya götüren iki senaryo üzerinde yoğunlaşıyor.

Grexit'in iki rotası
MARKETWATCH 28 04 2015, 14:43

Yunanistan'ın borçları ile ilgili risklerin her geçen gün artması yatırımcıların daha fazla Yunanistan'ın olası temerrüdünün sonuçlarına odaklanmasına yol açıyor. Bu kapsamda gündeme gelen en kötü senaryo Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılması. Yatırım bankası UBS'in ekonomistleri ülkeyi Grexit'e götürebilecek hızlı ve yavaş olmak üzere iki rota olduğunu belirttiler.

HIZLI ROTA

Eğer Yunan hükümeti, Avrupa Merkez Bankası ya da IMF gibi kreditörlerinden birine yönelik borç yükümlülüklerini yerine getiremezse mevduatların hızlı bir şekilde ülke dışına çıkması riski söz konusu. Bu durum Yunan bankalarını güçsüzleştirebilir ve borç ödeme yeterlilikleri seviyesini tehdit edebilir. Bu senaryo gerçekleşirse AMB içinde Yunan bankalarına yönelik Acil Durum Likidite Yardımı ile ilgili isyan bayrağı açılabilir. Bu yardım programının durması Yunanistan için para birliğinden çıkmak anlamına gelecektir. Tabii Yunan hükümetinin mevduatların ülke dışına çıkmasını engellemek için yapacağı düzenlemeler bu rotanın yavaşlamasına da yol açacaktır.

YAVAŞ ROTA

Borçların ödenmesi yönünde gerçekleştirilen mücadelenin yanında Yunan hükümeti kamu çalışanları ve emeklilerin maaşları için de kaynak bulmaya çalışıyor. Yunan hükümeti maaşları ödeyecek kaynak bulamazsa çalışanlara ve emeklilere euro yerine borç senetleri ile ödeme yapacak. Yeni borç senetleri büyük olasılıkla üzerlerinde yazılı değer ile aynı değerde olmayacak, bu durumda satın alma gücü eurodan daha düşük olacak. Bu durum da devaüle edilmiş yeni borç senetleri yaratacak. Ne kadar çok borç senedi verilirse, bu araç finansal sisteme o kadar entegre olacak. Bu senaryoya göre UBS ekonomistleri euronun bankacılık sisteminden sızıp gideceğini, sistemin yeni finansal para birime bağlı olacağını belirttiler. Ekonomistler, bu şartlar altında Yunanistan'ın yine de Euro Bölgesi'nde yer alabileceğini, fakat bu süreçte uygulamada Grexit şartlarının gerçekleşeği bir noktanın gelebileceğini vurguladılar.  

Yukarı

Business HT×