BIST 100 1.034,40 % -5,26
USD/TRY 7,2554 % 0,03
EUR/TRY 8,6200 % 0,11
Piyasalar
1.034,40
% -5,26
7,2569
% 0,05
8,6200
% 0,11
1,1874
% -0,03
12,26
0,28
2.067,67
% 0,20
45,25
% 0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

DB Direktörü'nden TL yorumu

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser, "2012-2013'te birçok IMF ve OECD araştırması, TL'nin %15-20'nin üzerinde aşırı değerli olduğuna işaret ediyordu. TL, bunun düzelmesiyle esas denge seviyesine yaklaştı" dedi

DB Direktörü'nden TL yorumu
AA 27 04 2015, 12:05

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, "Türkiye'nin döviz kuru riskine yönelik tamponlarının olduğunu" söyleyenlerin haklı çıktığını belirterek, tamponların işe yaradığının görüldüğünü söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (DB) Bahar Toplantıları kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Raiser, Dünya Bankası'nın Türk ekonomisine yönelik genel değerlendirmesinin değişmediğini kaydederek, "Türkiye potansiyelinin altında büyümeye devam ediyor. Bunun nedeni yatırımların, iş güvenindeki toparlanmanın tamamlanmaması nedeniyle düşük olması. İnsanları daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmenin ve ekonomiyi yapısal potansiyeline taşımanın yolu yapısal reformlardan geçiyor" dedi.

Raiser, yatırımcı duyarlılığında meydana gelen değişimlerin, Türkiye gibi ciddi sermaye akışına maruz kalan ülkelerde döviz kuruna yansımasının normal bir gelişme olduğunu belirtti.

Serbest kur rejiminin, küresel belirsizliğin ve dalgalanmaların yüksek olduğu dönemlerde ayar mekanizması görevi gördüğünü anlatan Raiser, bunun Türkiye'nin avantajına olduğunu vurguladı.

Raiser, bu noktada Merkez Bankası'nın son dönemde kura fazla müdahale etmediğini anımsatırken, "2012-2013'te birçok IMF ve OECD araştırması, TL'nin yüzde 15-20'nin üzerinde aşırı değerli olduğuna işaret ediyordu. TL, bunun düzelmesiyle esas denge seviyesine yaklaştı. Bu, rekabet açısından olumlu bir gelişme" diye konuştu.

Raiser, bununla birlikte küresel ekonomide rekabetçi kalabilmenin kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiğini belirtirken, bunun ancak reformlarla sağlanabileceğinin altını çizdi.

"TL, SEÇİM SONRASI DENGELENEBİLİR"

Martin Raiser, TL'deki değer kaybının şirketler üzerindeki etkilerine de değinerek, bunun dolar üzerinden borçlanan firmaları zor durumda sokabileceğini ancak şimdiye kadar finans sektörünün genelini etkilemediğini dile getirdi.

Raiser, "Türkiye'nin döviz kuru riskine yönelik tamponlarının olduğunu söyleyenler haklı çıktı. Şirketlerin iflas ettiğini ya da sorunlu kredilerin arttığını görmedik. Dolayısıyla, tamponların işe yaradığı görülüyor" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, kur riskine yönelik tedbirlerin sınırları olduğuna da dikkati çeken Raiser, TL'nin daha çok değer kaybetmesinin şirketlerin borçlarını ödeme gücünü ve karlılığını azaltabileceğini ifade etti.

"MB TARTIŞMASI BELİRSİZLİĞİ ARTIRIR"

Raiser, TL'nin gelecek dönemde nasıl bir performans izleyeceğine yönelik soruya, "Biz, Dünya Bankası olarak döviz kurlarına ve kısa vadeli piyasa beklentilerine ilişkin tahminler yapmıyoruz. Fakat, döviz kurunun denge seviyesine yaklaştığına yönelik tespitim doğruysa, bundan sonra kur değişimleri ekonomideki güvenle ilişkili olacaktır. Ekonominin seçim sonrasında istikrar kazanması ve enflasyon oranları inmeye devam ettiği sürece bunun döviz kuruna pozitif yansıması mümkün" karşılığını verdi.

Diğer taraftan, Merkez Bankası'na ilişkin tartışmaların devam etmesinin para politikasına ilişkin belirsizliği artıracağına dikkati çeken Raiser, sözlerini "Yakın geçmişte para politikalarına ilişkin tartışmaların dinginleştiğini gördük. Bu, döviz kuru açısından olumlu bir gelişme" diyerek tamamladı.

Yukarı

Business HT×