BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ankara Gündemi: 22 Nisan

Türkiye iki önemli ismi ağırlıyor. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Avustralya Başbakanı Tony Abbott resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara'da olacak

Ankara Gündemi: 22 Nisan
AYCAN ULUSAN 22 04 2015, 08:57

Cumhurbaşkanlığı Sarayı bugün sabah saatlerinden itibaren oldukça hareketli olacak. Zira Türkiye iki önemli ismi ağırlıyor. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Avustralya Başbakanı Tony Abbott resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara'da olacak. Her iki isim de devletin zirvesi ile biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u, resmi törenle karşılayacak. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, Erdoğan ve Masum ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan öğle saatlerinde, Iraklı mevkidaşı onuruna yemek verecek. Irak Cumhurbaşkanı Masum, 23 Nisan Perşembe günü ise İstanbul'da, Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümü anma etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek barış zirvesi'ne katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün sarayda ayrıca Avustralya Başbakanı Tony Abbott'u kabul edecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da önce sabah saatlerinde Avustralya Başbakanı Tony Abbott'u Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılayacak. Baş başa görüşmenin ardından iki başbakan ortak bir basın toplantısı düzenleyecek. Başbakan Davutoğlu ayrıca, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile biraraya gelecek. Akşam saatlerinde ise Davutoğlu, Sayıştay Başkanı Recai Akyel ve yeni seçilen üyeleri makamında kabul edecek.

ABD 'SOYKIRIM' İFADESİNİ KULLANMAYACAK

Başkent'te Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tartışmalar devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın 1915 olayları ile ilgili hangi ifadeyi kullanacağı netlik kazandı. Beyaz Saray kurmayları, Amerikan-Ermeni kuruluşlarının liderleri ile görüştü ve Obama'nın 24 Nisan'daki mesajında 'soykırım' sözcüğünü kullanmayacağını bildirdi.

Bu arada Başbakan Davutoğlu'nun 1915 olayları ile ilgili değerlendirmeleri sürüyor. Son olarak Davutoğlu, "önemli olan acıları karşılıklı paylaşmaktır" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin soykırım suçunu kabul etmeyeceğini bir kez daha belirtti.

HDP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİ TARTIŞILIYOR 

CHP'nin ardından HDP de seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede özellikle azınlıklar, gençler ve kadınları hedef alan kritik vaatler yer alıyor. CHP'nin seçim beyannamesine ilişkin tartışmalar devam ederken, bugün hükümet kanadından HDP'nin seçim vaatlerine ilişkin açıklamalar gelmesi bekleniyor. Ayrıca başkentte gözler MHP'ye çevrilmiş durumda. MHP'nin seçim beyannamesi de tamamlandı. Şimdi o beyanname Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin imzasına sunulacak. Bahçeli'nin 3 Mayıs Türkçülük Günü'nde partisinin seçim beyannamesini açıklaması bekleniyor.

Yukarı

Business HT×