BIST 100 114.809 % 0,00
USD/TRY 6,8642 % -0,02
EUR/TRY 7,7780 % 0,20
Piyasalar
114.809
% 0,00
6,8633
% -0,04
7,7778
% 0,19
1,1324
% 0,20
10,31
0,00
1.803,79
% 0,28
42,96
% -0,65
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Nükleer enerjide dev adım

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu'nun temeli bugün atılıyor

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu'nun temeli bugün atılıyor
DHA/AA 14 04 2015, 08:41

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu'nun temeli bugün atılıyor.

20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacminin Türk şirketlerince karşılanması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için bugün saat 12.30’da gerçekleştirilecek olan temel atma törenine Bakan Yıldız’ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer katılacak.

Cengiz İnşaat tarafından yapılacak olan Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli atılırken, dışarıda çevrecilerin protesto gösterisi yapması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED raporunun iptal edilmesi için Greenpeace de dahil olmak üzere TMOBB, Barolar Birliği, Tabipler Birliği, Belediye, Nükleer Karşıtı Platform, Milletvekilleri ile pek çok sivil toplum örgütü, kurum ve kişinin açtığı davalar ise devam ediyor.

Davalar devam ederken temel atılmasının hukuksuz olduğunu öne süren çevreciler de yarın Akkuyu’da olacak. Mersin Tabip Odası Başkanı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan, yarın saat 10.00’da Akkuyu’da basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Temel atma töreninden bir gün önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Yıldız, Akkuyu nükleer santralinin inşasında gecikme olup olmayacağına yönelik soru üzerine, "Şu anda takvimde Rosatom tarafından, tarafımıza öngörülmüş bir değişiklik bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Akkuyu'da Türkiye'nin en büyük projesini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldız, "Karşılıklı gerekçeler var. Malum, biz gerek kıyı şeridi gerekse enerji piyasası ile alakalı kanuni düzenlemelerle ilgili kanun tasarısını TBMM'nin onayına sunmuştuk. Kanun tasarısı yetişmedi. Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek ilk kanun tasarısı olur" diye konuştu.

Yıldız, "En önemli başlığın güvenlik kısmı olduğuna inanıyorum. Fukuşima'dan sonra, güvenlik önlemlerinin çok daha artırıldığını ve bunla alakalı bir kısım proje değişikliğine gidildiğini kamuoyuyla paylaşmıştık. Her iki ülkenin de menfaatine olan, bu projenin bir an önce bitmesidir. Biz, Rosatom'la beraber, birbirimizin işini kolaylaştıracağız ve riskleri olabildiğince azaltacağız" dedi.

Yukarı

Business HT×