BIST 100 1.409,01 % 0,47
USD/TRY 8,6818 % 0,45
EUR/TRY 10,3811 % 0,68
Piyasalar
1.409,21
% 0,49
8,6810
% 0,44
10,3813
% 0,68
1,1943
% 0,12
18,40
0,00
1.786,12
% 0,42
75,09
% -0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Dolar durmuyor

Dolar/TL kuru, 2.69 seviyesinin üzerini gördü

Dolar/TL kuru, gün içinde yüzde 1.6 yükseldikten sonra dün akşam 2.67'nin üstüne çıkarak rekor tazeledi
BLOOMBERGHT 14 04 2015, 06:38

Dolar/TL kuru, dün hızlanan yükselişinin devam etmesiyle 2.69'un üzerine çıktı. Kur 2,6950 seviyesini gördü. 

Dolar, geçtiğimiz hafta Cuma günü 2.64’ün üzerine çıkmış, ancak bu seviyede tutunamayarak gerilemiş ve haftayı 2.63 seviyesinden kapatmıştı. Dün ise haftaya yine 2.63 ile başlayan kur, kademeli olarak yükseliş gösterdi.

İşte liranın hızla kan kaybedişi hakkında bazı analistlerin yorumları:

Fibabanka Hazine Koordinatörü Ömer Gencal, "Euro/dolar paritesindeki düşüş, önümüzdeki dönem ile ilgili belirsizlik ve ekonomik anlamda kırılganlığımız dolayısıyla hem dolar tarafında yükümlülüğü olan müşterilerin alışları hem de bir miktar spekülasyon ile yukarı yönlü bir hareket gerçekleşti. Euro dolar/paritesindeki aşağı yönlü hareket dolar/TL'de yukarı yönlü hareketi devam ettirebilir" ifadelerini kullandı.

Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici kurdaki yükseliş ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dolar/TL’de açıkçası bu yükselişi bekliyorduk ve önümüzdeki dönem de devam edeceğini öngörüyoruz. Bunun arkasındaki ana neden Fed’in politikası. Daha spesifik olmak gerekirsedolar endeksi. TL bütün gelişmekte olan ülkeler gibi dolar endeksine çok paralel hareket ediyor. Özellikle son Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından bu yükseliş eğilimin biraz ivme kazandığını gördük. Aslında Fed toplantısından gelen açıklamalar biraz daha yumuşaktı ve faiz tahminleri aşağı indirildi. Ama Fed tutanaklarından gördük ki yetkililerin çoğu aslında Haziran civarında artırım olmasına daha yatkın. Faiz artırımının öteleneceği veya öne çekilebileceği yönünde açıklamalar gelmesinin ardından dolar endeksinde hareketin biraz daha gözle görülür olduğunu fark ettik. Çünkü dolar endeksi 95’e doğru bir geri çekilme gerçekleşmişti ve şimdi yeniden 100’ün üzerine doğru hareket etmeye başladı. Aynı zamanda Fed’in faiz artırımına da bir adım daha yaklaştık. Bu yüzden de dolar/TL’deki yükselişin de hızlandığını görüyoruz.”

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi konu ile ilgili şöyle konuştu:

“Dolar/TL’deki yükseliş euro/dolar paritesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Euro/doların birkaç gün içinde 1.10 seviyelerinden 1.06’ların altına doğru sarkması etkili oldu. Genel olarak doların yeniden değer kazanmasın bağlı olarak kurda yükseliş olduğunu görüyoruz. Paritenin tekrar 1.05’leri test edip etmeyeceği önemli olacak. Dolar/TL 2.65’i görecektir. Bu sadece Türk Lirası ile ilgili bir durum değil, bütün para birimleri için geçerli. Ancak zaman zaman performanslarda farklılaşmalar oluyor. Son dönemde Brezilya reali toparlanma gösteriyor. Türk Lirası ise diğer gelişmekte olan para birimlerine göre daha kötü bir performans sergiliyor. Bunu bağlayabileceğimiz tek bir neden yok. Dolar/TL’deki yükselişte cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesi bir faktör olarak gösterilemez. Öte yandan TL’nin seçim ve sonrasındaki belirsizliklerden etkilendiği söylenebilir. Moody’s ile ilgili bir olumsuzluk olsaydı bu zaten yansırdı.”

Ekonomist Şengül Dağdeviren, "Dolar/TL'de yurtdışı faktörlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Ancak seçime yaklaşılması ile birlikte belirsizliklerin biraz artması da etkin olabilir. Temelde euro/dolar paritesindeki gerileme etkili oluyor. Sermaye çıkışları dikkate alındığında yurtiçinde ciddi bir kaygı olduğu kanaatinde değilim. Ama seçim sonrasına kadar belirsizliklerin sürmesi ihtimali bulunuyor" diye konuştu.

Yukarı

Business HT×