BIST 100 114.809 % 0,00
USD/TRY 6,8644 % -0,02
EUR/TRY 7,7812 % 0,24
Piyasalar
114.809
% 0,00
6,8644
% -0,02
7,7812
% 0,24
1,1327
% 0,24
10,31
0,00
1.805,39
% 0,37
42,95
% -0,67
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

BOJ: Enflasyon görünümü olumlu

BOJ Guvernörü Kuroda, Japon ekonomisinin ılımlı şekilde toparlanmaya devam ettiğini belirterek, "Enflasyon beklentileri yükseliş görünümünde" dedi. Kuroda, gevşek para politikasından çıkışı tartışmak için çok erken olduğunu söyledi

BOJ: Enflasyonda görünüm olumlu
BUSINESSHT 08 04 2015, 09:53

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Guvernörü Haruhiko Kuroda, Japon ekonomisinin ılımlı şekilde toparlanmaya devam ettiğini belirterek, "Hanehalkı ve şirketler arasında pozitif konjonktür sürüyor" dedi. 

Kuroda, sanayi üretiminin de önümüzdeki dönemde ılımlı şekilde toparlanmaya devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Enflasyon beklentilerinin yükseliş görünümünde olduğunu söyleyen Kuroda, "Eğer petrol fiyatları yavaş yavaş toparlanır ise yüzde 2 enflasyon hedefi büyük olasılıkla cari mali yıl ya da civarında başarılacak" diye konuştu.

Satış vergisi artırımı sonrası talepte yaşanan düşüşün azaldığına dikkat çeken Kuroda, yüzde 2 enflasyon hedefinin mümkün olan en kısa zamanda başarma hedeflerinde bir değişikliğin söz konusu olmadığını kaydetti. Kuroda, gerektiği takdirde politikada ayarlama yapmaktan çekinmeyeceklerini de yineledi.   

Çalışan ücretlerinin istikrarlı şekilde büyüdüğünü ve bunun süreceğini vurgulayan Kuroda, vergi artırımının etkisinin ortadan kalkması ile Nisan'dan itibaren reel ücretler ve işçilerin reel gelirlerinin artacağını söyledi.

Kuroda, bazı verilerin tüketimde zayıflığa işaret ettiğini teyit ederken, tüketimin güçlü ve ılımlı şekilde büyüme devam edeceğini savunarak, "Tüketim büyümesi için aşağı yönlü risk görmüyorum" dedi.

Japonya'nın finansal sisteminin istikrarlı, faiz ve kur şoklarına karşı dirençli olduğunu kaydeden Kuroda, şuanda ekonomi açısından risklerin ekim ayında öngörülen risklerden daha düşük durumda olduğunu ifade etti. Kuroda, Japon hisse senedi piyasalarında, finansal piyasalarda aşırı bir ısınma görmediğini kaydetti. 

Kuroda, gevşek para politikasından çıkışı tartışmak için çok erken olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırım beklentisini de yorumlayan Kuroda, "ABD'nin faiz artırması dünya ekonomisi için pozitif olur. ABD ekonomisinin özel sektör talebi öncülüğünde büyümeye devam etmesini bekliyorum" dedi

Bu arada BOJ, enflasyon göstergesinin sıfıra düşmesinin ardından rekor düzeydeki parasal tabanı yıllık bazda 80 trilyon yen (666 milyon dolar) seviyesinde genişletme planını korudu. 

Yukarı

Business HT×