BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yabancılar neden çıkıyor?

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, ortaklarına temettü dağıtamadıklarını, bankacılık üzerindeki yüklerin ise ağır olduğunu belirtti

Ateş: Bankacılar banka satarak para kazanıyor
KERİM KARAKAYA 01 04 2015, 11:11

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile hem Cev Erkekler Voleybol Şampiyonası finallerini izlemek hem de bankacılıktaki gelişmeleri değerlendirmek Berlin'deydik.

Bir grup gazetecinin soruları ile hem Denizbank hem de sektördeki gelişmeler üzerine Ateş'ten önemli açıklamalar geldi.

Kendisine yabancıların son dönemde Türkiye'de banka hisselerini sattıklarını ya da küçülme kararı aldıklarını hatırlatıyoruz. 

Ateş konuya, bankacılık üzerindeki maliyetlerden ve temettü ödemesi yapılamamasından giriyor.

"18 yıldır DenizBank'ın Genel Müdürüyüm, şimdiye kadar bankanın sırasıyla sermayedarı konumunda bulunan ne Zorlu Holding ne Dexia'ya ne de Sberbank'a 1 lira temettü dağıtmadık" diyen Ateş, "Büyümek için bırakın karları bankada bırakmayı, üstüne sermayedarlar kaynak getiriyor. Son 5 yılda hiçbir yabancı banka 1 lira temettü ödemesi yapmadı. Ama bankaların değeri artıyor, Türkiye'de bankacılık gelişme potansiyeli olan bir sektör. Bu kadar vergiye, ezaya, cefaya rağmen yapmaya değer bir iş. Banka sahipleri satışlardan para kazanıyor" diye konuştu.

Ateş sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bankacılık sektörünün kar etmesi, faaliyetlerini sürdürülebilmesi adına hayati öneme sahip. 35 yıldır bankacılık sektörünün içindeyim. Benim gördüğüm ve edindiğim tecrübe şu; bu işe iyi bakılmalı, şimdi olduğundan daha derin, geniş ve yaygın yapılmasına olanak sağlanmalıdır".

MALİYET HESABI

Ateş bankacılık üzerindeki maliyetlere getiriyor sözü.

Bakın nasıl bir hesap yapıyor: ""Şimdi yeni yeni TL'ye çok düşük faiz almaya başladık. 220 milyar liranın üzerinde munzam karşılıklar dolayısıyla bankacılık üzerinden 6 milyar liraya yakın da vergi bu şekilde alınıyor. Kurumlar vergisi için 6-7 milyar TL vergi ödüyoruz, bu miktara munzam karşılıklar için alamadığımız faiz gelirini de dolaylı vergi olarak sayıp eklersek 12 milyar lirayı buluyor. Buna ilaveten KDV mükellefi olmadığımız için her mal ve hizmet alımımızda oluşan vergiyi mahsup etme gibi bir durumumuz da bulunmuyor. Bu nedenle de yine bankaların kasasından çıkan KDV miktarı yıllık 2 milyar lirayı buluyor. Tüm bu kalemleri alt alta topladığınızda 14-15 milyar liraya yaklaşıyor. Yıllık 24 milyar lira karı olan bankacılık sektörünün doğrudan ödediği vergi yüzde 60 seviyesinde yer alıyor. Tüm bu bilgilerin ışığında BDDK verilerine baktığımızda bankacılık sektörü karlılığının yüzde 20'lerden yıllar itibarıyla yüzde 10'lara düştüğünü görüyoruz.".

TL ÇOK SATIŞ ALDI

Hakan Ateş döviz kurlarındaki gelişmeleri de değerlendiriyor. TL'nin son dönemde çok satış aldığını söyleyen Ateş, özellikle yılın ikinci yarısında, seçimlerinde ardından TL'de değerlenmenin görülebileceğini söylüyor.

Yukarı

Business HT×