BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk bankalardan Malezya atağı

Türkiye'de artan maliyetlere karşı finansman arayışına giren Türk İslami bankalarının Malezya sukuk piyasasına ilgisi artıyor

Türk İslami bankaları gözünü Malezya'ya dikti
ELFFIE CHEW-ISOBEL FINKEL BLOOMBERG NEWS 31 03 2015, 09:13

Türkiye İslami bankacılık sektörü, yerel sukuk piyasasında yüksek faizler ve yavaşlayan işlem hacmi yüzünden artan maliyetlerini azaltmak için rotayı Malezya'ya çevirdi.

Kaynaklara göre, ülkenin varlıklar açısından en büyük İslami bankası Kuveyt Türk, bu hafta içinde 2 milyar ringgitlik (539 milyon dolarlık) tahsisli satış yoluyla, beş yıl vadeli sukuk ihraç etmeyi planlıyor. Türkiye Finans da geçen yıl, yıllık yüzde 6 getiri oranıyla beş yıl vadeli sukuk ihraç ederek Malezya'da sukuk ihraç eden ilk Türk bankası olmuştu.

Bloomberg verilerine göre, Türkiye'deki fonlama maliyetleri 19 gelişmekte olan ülke arasında üçüncü sırada. Türk lirasındaki düşüş ise yıl başından bu yana yüzde 10'u buldu. Bu şartlar altında, hükümet de hızlı başlamış İslami bankacılık büyümesini arttırmakta zorlanıyor.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre, Türkiye'nin İslami kurallara uygun varlık miktarı 102.5 milyar lirayken, toplam bankacılık varlıkları ise 1.93 trilyon lira. Geçtiğimiz yıl, Türk bankacılık sektörünün yüzde 5'i İslami varlıklardan oluşuyordu. Malezya'da ise bu oran yüzde 26 civarındaydı. TKBB'ye göre Türkiye'de de İslami bankaların payı 2023 yılına kadar yüzde 15'e çıkacak. 

BGC Partners bankacılık analistlerinden Çağdaş Oran, bankaların kararlarının “fiyatlarla ilgili” olduğunu söyledi. Doğan, “Sukuk ürünleri arz ve talebi arasında bir dengesizlik var. Bu da maliyetleri geleneksel tahvillere göre daha cazip seviyelere düşürüyor” diyor.

Kuveyt Türk Uluslararası Bankacılık Bölümü Başkanı Ahmet Albayrak da, bankanın fonlama yapısını ve yatırımcı tabanını çeşitlendirmeyi hedeflediklerini ve swap maliyetlerine rağmen, ringgit cinsinden sukuk ihracının dolardan daha cazip olduğunu söyledi. Ancak “esas sebebin çeşitlendirme” olduğunu vurguladı.

Malezya'dan CIMB Group Holdings kredi piyasaları ve bankacılık başkanı Thomas Meow, “Türkiye yerel sukuk piyasası geliştirme planları yaparken, aynı anda Türk şirketlerin Kuala Lumpur'dan finansman kullanmaması için hiçbir sebep yok” diyor.

Malezya piyasalarının Türk şirketlerinin İslami fon kaynaklarını genişletmesi için şans sağladığını belirten Meow, Türkiye'den ilginin artmasını beklediklerini belirtti.

Standard Chartered Bank Malaysia finansal piyasalar direktörü Leon Koay da, “Türkiye Finans'ın ringgit cinsinden sukuk programının başarılı olması Türk şirketlerin de dikkatini çekti. Yatırımcıların Türk kredilerine aşina olmaya başlaması ve piyasa koşullarının elverişli olmaya devam etmesiyle, ringgit piyasasından fon kullanan Türk şirket sayısının artmasını bekliyoruz” dedi.

Yukarı

Business HT×