BIST 100 114.809 % 0,00
USD/TRY 6,8641 % -0,03
EUR/TRY 7,7817 % 0,24
Piyasalar
114.809
% 0,00
6,8641
% -0,03
7,7812
% 0,24
1,1331
% 0,26
10,31
0,00
1.807,20
% 0,47
42,94
% -0,69
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuveyt Türk Almanya'da

Kuveyt Türk, Almanya’da bankacılık hizmetleri sunmak için Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu'ndan lisansını aldı.

Kuveyt Türk Almanya'da bankacılık yapmak için lisans aldı
AA 22 03 2015, 22:11

Kuveyt Türk açıklamasına göre, banka, faizsiz bankacılık prensiplerine ve esaslarına göre Almanya’da bankacılık hizmeti vermek üzere Bafin'e yaptığı başvuru sonucunda lisansını aldı. Alınan bu tam teşekküllü lisans ile Kuveyt Türk, Almanya’da fon toplama ve fon kullandırım işlemleri için lisans alan ilk katılım bankası oldu.

Alman yasal otoritesi Bafin ile faizsiz bankacılık yasal mevzuatı üzerine uzun süredir çalışan Kuveyt Türk, bu lisansla Almanya’yı faizsiz esaslarda bankacılık modeli ile ilk kez tanıştırmış olacak. 

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olan ve merkezi Frankfurt'ta bulunacak KT Bank AG, 1 Temmuz 2015 itibariyle müşterilerine hizmet sunmaya başlayacak. KT Bank AG, ülkedeki tüm özel ve ticari müşterilere faizsiz bankacılık esaslarına uygun ürün ve finansal hizmetler sunacak.

Lisansın alınmasının ardından KT Bank AG, Almanya’nın önemli şehir ve merkezlerinde şube ağını genişletme sürecine de resmen başlayacak. Bankanın öncelikli hedefleri arasında, tüm dünyada geçerli olan faizsiz bankacılık esaslarına uygun geniş bir ürün ve hizmet portföyü oluşturmak bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Abdulmohsen Al-Marzouq, "Kuwait Finance House olarak, etik, yenilikçi ve sosyal sorumluk sahibi bir katılım bankası olma misyonuyla KT Bank AG’nin yanında olacağız. 4 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da öncelikli potansiyel hedefimiz bu grup ancak hizmet kalitesi ve iş modellerine ilgi duyan diğer tüm potansiyel müşterilere de ulaşmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan ise uluslararası bankacılık hizmetleri veren bir kuruluş olarak yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Katılım Bankacılığı sektörü uluslararası düzeyde büyüme gösteriyor. Bu süreçte Almanya’da, iştirakimiz KT Bank AG gibi bir katılım bankasına izin verilmesini önemli bir irade olarak görüyor ve bunu yerel otorite açısından değerli bir inovasyon olarak değerlendiriyoruz. Sosyal sorumluluk sahibi bankalara olan ihtiyacın farkında olan bizler, katılım bankacılığı sektörünün çok büyük uluslararası büyüme performansı göstermesi nedeniyle Almanya’da büyük bir potansiyel olduğunu düşünmekteyiz. Değerlerimizle bağdaşan kapsamlı ve düzenli olarak güncellenen ürün ve hizmet portföyümüzle KT Bank AG’nin kategorisinde Almanya’da ilk tercih edilen finans kurumu olacağına inanıyoruz. Amacımız, Almanya’da yaşayan ve katılım bankacılığı iş modeliyle buluşmak isteyen tüm müşterilere ihtiyaç duydukları hizmet ve ürünleri sunmak. Almanya’da attığımız bu adım, hem bizler hem de Almanya için bir dönüm noktası 

Yukarı

Business HT×