BIST 100 1.524,49 % -1,43
USD/TRY 7,4726 % 1,46
EUR/TRY 9,0250 % 0,64
Piyasalar
1.524,49
% -1,43
7,4726
% 1,46
9,0250
% 0,64
1,2079
% -0,70
14,76
0,02
1.828,45
% -0,98
55,10
% -2,34
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'Amerikan Rüyası'nın sonu

ABD'de gelir ve eğitim düzeyi düşük ailelerin çocukları diğerlerinden neden daha şansız?

Amerikan Rüyası'nın sonunu gösteren 4 grafik
MARKETWATCH 19 03 2015, 15:00

“Huckleberry Finn’in Maceraları” kitabında ana karakter üvey annesinin onu “medenileştirme” çabalarından şikayet eder. Özellikle yemek masasında, bütün yemeklerin ayrı ayrı piştiğini ve servis edildiğini gördüğünde.

Kitapta Finn, “Bir sürü farkı malzemeyi karıştırdığında herşey daha farklı olur. Malzemeler birbirine karışır, lezzeti değişir ve herşey daha iyi olur” der.

Robert Putnam’ın  zengin ve fakir çocuklar arasındaki artan fırsat eşitsizliği ilgili sarsıcı araştırması “Çocuklarımız” adlı araştırmayı okurken aklıma bu satırlar geldi. Amerika kendini Huck’ın bahsettiği “bir sürü malzeme” gibi yani bir anlamda demokratik bir tencere gibi görür. Ancak Putnam’ın da ortaya koyduğu üzere, Amerikan toplumu aslında gittikçe daha fazla üvey annenin yemeği gibi oluyor: bütün yemekler ayrı ayrı pişmiş ve tabaklara ayrı ayrı yerleştirilmiş.

Putnam’ın sınıflandırdığı orta-üst sınıf aileler kendilerini zengin banliyölerde, farklı okullar ve sosyal çevrelerle daha daha düşük gelirli kesimlerden ayırıyorlar. Bunun sonucu olarak, daha düşük gelirli çocuklar hem daha çok zorlukla karşılaşıyorlar hem de iyi modellerin nasıl olması gerektiğini görme şansından mahrum oluyorlar. Yani fırsatlara erişimlerinin önü kesilmiş oluyor.

MarketWatch’a konuşan Putnam, “Amerika’da fakir bir çocuk olmanın en önemli özelliği gerçekten izole olmak ve kimseyle yakın bağınız olmaması. Başarılı olmak için nasıl yeteneklere ya da bağlantılara sahip olması gerektiğine dair hiçbir fikirleri yok” diyor.

Putnam’ın analizi nasıl aile yapısı, ebeveynlerin yaptıkları, okul ve sağlık alışkanlıklarının düşük gelirli çocukların fırsatlarının azalmasında etkili olduğunu gösteriyor.

Örneğin, daha fakir ve daha az eğitimli ailelerin çocuklarının tek ebeveynle büyüme ihtimali çok daha yüksek.

Daha yüksek gelirli ve eğitimli ailelerin çocuk bakımına ayıracak çok daha fazla vakti oluyor.

Yeterli sosyal çevre ve iyi rol modellerinin olmayışından dolayı en başarılı fakir çocuğun üniversiteden mezun olma ihtimali en başarısız zengin çocuktan daha az.

Çocuk obezitesi zengin ailelerinde bir hayli azalmışken, düşük gelirli ailelerde ciddi oranda artmaya devam ediyor.

Putnam’a göre yüksek gelirli ailelerin düşük gelirli çocuklara yardım etmesi yalnızca ahlaki gereklilikleri değil, aynı zamanda ekonomik çıkarlarına. Fırsat eşitliği farkının kapanması ABD ekonomisine büyük bir destek verecek diyen analiste göre, “sonuçlarına katlanmadan kendi balonlarımızda yaşamaya devam edemeyiz.”

Belki de Huckleberry Finn’in söylediği gibi eğer malzemeleri karıştırırsak ve kendi fiziksel ve kültürel ayrımlarımızı ortadan kaldırırsak “herşey daha iyi olur."

Yukarı

Business HT×