BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Moody's: Fed ekonominin ateşlenmesini sağlayacak

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, "Fed faiz artışını Eylül'e kadar erteleyerek, ekonominin ateşlenmesine izin verecek" dedi

Fed'in faiz artışı Eylül'e kalabilir
AA 10 03 2015, 11:33

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's'in Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışına eylüle kadar başlamayarak, ekonominin ateşlenmesine izin vereceğini öngördü. 

ABD'de Cuma günü açıklanan şubat ayı istihdam verilerinin beklenenden çok iyi gelmesi, piyasalarda Fed'in faiz artışını öne çekebileceği endişelerine neden olmuştu.

New York Borsası, işsizliğin yüzde 5,5 ile kriz öncesi seviyelere gerilediğinin açıklanmasının ardından son iki ayın en kötü performansını sergilemişti.

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet ise karmaşık sinyaller veren şubat ayı istihdam istatistiklerinin, Fed'in faiz zamanlamasını etkilemeyeceği öngörüsünde bulundu.

Sweet, "İşsizlik oranının yüzde 5,7'den yüzde 5,5'e düşmesi aslında olumsuz bir gelişmeden kaynaklandı. Ocak ayında artış gösteren işgücüne katılım oranı, şubatta yeniden gerileme kaydetti. Ayrıca, ortalama saatlik ücretler yıllık bazda sadece yüzde 2 artış gösterdi. Bunlar, güçlü bir istihdam piyasasıyla örtüşmeyen göstergeler" dedi.

Öte yandan, son 4 ayda kaydedilen istihdam artışının aylık ortalama 300 binin üzerinde olduğunu hatırlatan Sweet, bunun başarılı ancak sürdürülmesi zor bir grafik olduğunu dile getirirken, aylık istihdam artışının önümüzdeki aylarda 250 ila 275 bin aralığında dengeleneceğini ileri sürdü.

'TAM İSTİHDAMA YAKLAŞILDIĞINI ÜCRETLERDEN ANLARIZ'

Sweet, olumlu gelişmelere rağmen işgücü piyasasının hâlâ tam istihdamdan uzak olduğunu vurgulayarak, "İşgücü piyasasının tam istihdama yaklaştığını ücretlerdeki artıştan anlarız. Ancak, artışın çok zayıf olması, piyasadaki atıl kapasitenin hala kayda değer seviyede olduğuna işaret ediyor" dedi.

Fed'in istihdam artışından ziyade ücretlere odaklanacağını kaydeden Sweet, ücretlerdeki artışın enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmasında önemli rol oynayacağını, ancak bunun yıl sonuna kadar istenilen düzeye ulaşmayacağı görüşünü paylaştı.


ABD'de enflasyon yaklaşık 3 yıldır Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyrediyor. En son açıklanan verilere göre, ülkedeki enflasyon ocakta yıllık bazda yüzde eksi 0,1'e gerileyerek, Ekim 2009'dan bu yana ilk düşüşünü kaydetmişti.

"MART'TA 'SABIRLI' İFADESİ TARİH OLACAK"

Moody's Analytics Direktörü Sweet, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gelecek hafta gerçekleşecek toplantısına yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

Komite üyelerinin, sözel yönlendirmeyi bu toplantıyla değiştireceklerini öngören Sweet, "Sabırlı ifadesi mart toplantısıyla tarih olacak. Fed, daha fazla esneklik için bu ifadeyi toplantı metninden çıkaracak. Piyasalar da buna hazırlıklı" dedi.

Sweet, Fed'in mart toplantısının ardından faiz artışına herhangi bir toplantıda başlayabileceğini aktarırken, Moody's Analytics olarak faiz artışının eylül ayına kadar ertelenmesini beklediklerini bildirdi.

Faiz artışına biraz geç gitmenin risklerinin, erken gitmenin risklerini aştığını düşünen Sweet, bu noktada, "Fed faiz artışını eylüle kadar erteleyerek, ekonominin ateşlenmesine izin verecek" yorumunu yaptı.

"YELLEN ROLÜNÜ İYİ OYNUYOR"

Fed Başkanı Janet Yellen'ın ne güvercin' ne de 'şahin' bir yaklaşım sergilediğini belirten Sweet, "Yellen, dengeli bir ekonomist olarak, Fed Başkanı rolünü çok iyi oynuyor. Faiz zamanlaması konusunda muğlak açıklamalar yapması da normal, çünkü kendisi de dahil hiçbir Fed yetkilisi ekonominin önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceğini tam olarak bilmiyor" dedi. 

Fed yetkilileri, son FOMC toplantısında, faiz artışına enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olunmadan başlanmaması yönünde karar almıştı.

Komite'nin bir sonraki toplantısı, 17-18 Mart tarihlerinde yapılacak. Yellen, söz konusu toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek, yeni kararları değerlendirecek.

Yukarı

Business HT×