BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yunanistan'ın sınavı

Yunanistan Başbakanı Tsipras, "Bir savaş kazandık ancak mücadele devam ediyor. Gerçek zorluklar bundan sonra" dedi

Tsipras: Asıl zorluklar şimdi başlıyor
BLOOMBERGHT.COM 22 02 2015, 14:10

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Yunan hükümetinin Avro Bölgesi toplantısında sert ve zor geçen müzakereler sonucunda temel hedefine ulaştığını söyledi.

Tsipras, Yunan televizyon kanallarında yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Yunanistan'ın dünkü Euro Bölgesitoplantısında kararlılık göstererek bir savaş kazandığını ancak mücadelenin devam ettiğini belirtti.

Yunanistan'ın katetmesi gereken hala "zor ve uzun bir yol" bulunduğunu vurgulayan Tsipras, şöyle devam etti:

"Euro Bölgesi toplantısında sert ve zor geçen müzakereler sonucunda temel hedefimize ulaştık ancak gerçek zorluklar bundan sonra. Yunan halkı bunu biliyor. Ülkede her zaman doğruyu söyleyecek bir hükümet bulunduğunu da biliyor. Dün, kemer sıkma politikalarını, memorandumları ve Troyka'yı geride bırakarak kararlı bir adım attık. Euro Kuşağı içerisinde yön değiştirmek için kararlı bir adım attık ancak müzakere henüz bitmedi. Müzakere, felaket memorandumları politikasından kalkınmaya, istihdam ve sosyal dayanışmaya geçişle ilgili kesin bir anlaşma için yeni ve özlü bir aşamaya giriyor."

Tsipras, Euro Bölgesi toplantısı sonrasında yayımlanan ortak açıklamanın, bir ilke çerçeve anlaşması olduğunu ve memorandumlarla Yunan hükümetinin programını birleştiren bir köprü oluşturduğunu ifade etti. Ortak açıklamanın aynı zamanda önceki hükümetin üstlendiği ek tedbirlerle ilgili taahhütleri fiiliyatta geçersiz kıldığını ileri süren Tsipras, bununla kemer sıkma politikalarının ve bunları empoze eden mekanizmaların geçerliliğinin de ortadan kalktığını savundu.

Alexis Tsipras, yeni hükümetinin bundan sonraki hazirana kadar olan süreçte milli ve halk egemenliğinin yeniden sağlanmasını ölçüt alarak daha kararlı bir şekilde hareket edeceğini dile getirdi. Hükümetin, ülkede siyasi değişim ve toplumsal kurtuluş mücadelesinde sadece Yunan halkını müttefik ve hakem olarak kabul ettiğini belirten Tsipras, "Ortak mücadelemiz devam ediyor" diye konuştu.

Başbakan Tsipras, hükümetin, Yunan halkının desteğiyle Euro Bölgesi'nde büyük mücadele verdiğini ve Yunanistan'ı haysiyetli bir şekilde ayakta tuttuğunu söyledi. Yunanistan aleyhinde hazırlanmış planlar bulunduğunu iddia eden Tsipras, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 gün önce kasaları boşaltılmış, nakit sıkıntısı bulunan, uçurumun kenarında bir ülke teslim aldık. Aynı zamanda memorandumlarla talan edilmiş ve kasten nefes alamaz bir şekilde zaman süreçlerine sıkıştırılmış bir vatan teslim aldık. Dün bunların planlarını bozduk. Ülke içerisinde ve dışındaki kör muhafazakar güçlerin Yunanistan'ı 28 Şubat'ta boğma planını tersine çevirdik. Yunanistan'ı haysiyetli bir şekilde ayakta tuttuk ve Avrupa'nın imha etme, biat ve körlemesine cezalandırma alanı değil, müzakere ve kalıcı uzlaşma alanı oluşturduğunu kanıtladık. Dünkü gün, bu açıdan belki de Yunanistan için olduğundan daha çok Avrupa için daha önemli bir gündür".

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Öte yandan, Bakanlar Kurulu, Avro Bölgesi toplantısı sonuçlarını değerlendirmek üzere, Başbakan Tsipras başkanlığında akşam saatlerinde acilen toplandı. Toplantıda, Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in Brüksel'de Yunanistan'ın ortaklarıyla vardığı ilke anlaşmasıyla ilgili yapacağı bilgilendirmenin ardından hükümetin pazartesi günü Brüksel'e sunması beklenen reformlar paketinin ele alınacağı bildirildi.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın şubat sonunda sona eren mali programının 4 ay şartlı uzatılması konusunda anlaşmış, yapılan ortak açıklamada, Yunanistan'ın 4 ay vade uzatımı karşılığında yapacağı reformları pazartesi günü Troyka'ya sunacağı ancak onay alması halinde kredi akışının başlayacağı belirtilmişti.

Yukarı

Business HT×