BIST 100 118.278 % -0,37
USD/TRY 6,8643 % 0,08
EUR/TRY 7,7808 % 0,07
Piyasalar
118.251
% -0,39
6,8640
% 0,07
7,7821
% 0,08
1,1327
% -0,03
9,96
0,00
1.813,49
% 0,25
42,47
% -1,89
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fitch Türkiye ile BRIC'i karşılaştırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Türkiye’nin ekonomik büyüme görünümünün BRIC ülkelerine kıyasla olumlu olduğunu söyledi.

Fitch: Türkiye'nin büyüme görünümü BRIC'e kıyasla olumlu
AA 16 02 2015, 15:36

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Türkiye'nin ekonomik büyüme görünümünün BRIC olarak adlandırılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'e kıyasla olumlu olduğunu söyledi.

Rawkins, "Türkiye BRIC'e kıyasla iyi büyüme görünümüne sahip, gelişmekte olan bir piyasa. Riskler halen Türkiye'nin dış finansman ihtiyacı ve yatırımcı algısındaki değişimlere karşı kırılganlıklar nedeniyle daha çok dışsal tarafta bulunuyor. Jeopolitik riskler de halen bir endişe kaynağı" dedi.

Türkiye'nin enflasyon cephesinde olumlu bir gidişatın olduğuna işaret eden Rawkins, "Fitch Türkiye'de enflasyonun 2015'te ortalama yüzde 6,5, 2016 yılında ise yüzde 5,5 olacağını tahmin etmektedir" dedi.

Rawkins, kurdaki dalgalanmaya ilişkin ise "Burada birbiriyle yarışan bazı unsurlar var. Bir yandan Türk Lirası'nın zayıf seyretmesi ihracatçının rekabet gücünü artırıyor, diğer yandan ise liranın zayıf seyretmesi enflasyonun hızla artışını destekliyor. Kurun zayıf seyretmesi ayrıca döviz dalgalanmalarına yoğun bir şekilde maruz kalan şirketleri de borç maliyetlerini artırarak ve yeni yatırımlarını frenleyerek olumsuz yönde etkiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

"POLİTİK RİSK TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU İÇİN AYAK BAĞI" 

Türkiye'nin para politikasına ilişkin sorularını cevaplandıran Rawkins, "Fitch başlıca para politikasına ilişkin öngörülemezlik nedeniyle Türkiye'deki politika tutarlılığının ve kredibilitenin aynı reytinge sahip diğer ülkelerde daha zayıf olduğunu düşünmektedir. Türkiye'yi gelişmekle olan piyasalardaki risk iştahında dalgalanmalara maruz bırakabilecek politika tutarlılığında ve kredibilitedeki herhangi bir aşınma negatif olarak değerlendirilmektedir" diye konuştu.

Rawkins, "Politik risk Türkiye'nin kredi notu için uzun zamandır ayak bağı oldu. Fitch politik riskin orta vadede ortadan kalkmasını küçük bir olasılık olarak görmektedir" görüşlerini ileri sürdü.

Hatırlanacağı üzere Fitch geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türkiye'nin cari açığında geçen yıl gözlenen düşüşün, ülke ekonomisinin yeniden dengelenme için kapasitesini kanıtladığı belirtilerek, yeniden dengelenmenin sürekliliği ve yatırımcı güvenindeki ani değişikliğe karşı Türkiye'nin kırılganlığını azaltma miktarının, kredi notu değerlendirmesinin önemli bir parçası olduğu ifade etmişti.

FITCH TÜRKİYE'NİN NOTUNU 20 MART'TA DEĞERLENDİRECEK

fitch, en son geçen yılın ekim ayındaki değerlendirmesinde Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden 'BBB-' olan kredi notunu ve 'durağan' not görünümünü teyit ederek, Türkiye'nin 'yatırım yapılabilir' notunu korumuştu.

Fitch Ratings resmi sitesinde yer alan 2015 takviminde, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün 20 Mart ve 18 Eylül tarihlerinde değerlendirilebileceği belirtilmişti.

Yukarı

Business HT×