BIST 100 93.429 % 0,27
USD/TRY 5,4113 % -0,48
EUR/TRY 6,1779 % -0,47
Piyasalar
93.429
% 0,27
5,4111
% -0,48
6,1781
% -0,48
1,1411
% -0,01
17,98
-0,01
1.289,72
% 0,02
60,70
% 0,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sanayi Bakanı: Yerli otomobilde sıfırdan batarya üretemeyiz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobili full elektrikli planladıklarını ve Türkiye’nin de sıfırdan batarya üretmek yerine dünyayla beraber çalışacağını söyledi

Sanayi Bakanı: Yerli otomobilde sıfırdan batarya üretemeyiz
GAZETE HABERTÜRK 23 07 2017, 10:51

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'e konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  yerli otomobilde gelinen son aşama hakkında bilgi verdi.

Özlü, daha önce hibrit olması düşünülen yerli otomobilin, full elektrikliye doğru kaydığını belirtirken, ancak son kararı, pazara bakarak ana yüklenici ortakların vereceklerini söyledi.

Hibritin geçiş sürecinde menzili uzatmak amacıyla kullanıldığını söyleyen Bakan Özlü, dünyada pek çok ülkenin full elektrikli otomobiller için batarya teknolojisi geliştirdiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin de sıfırdan batarya üretmek yerine dünyayla beraber çalışacağını ifade eden Özlü,  “Çin dahil batarya için çok büyük paralar harcıyorlar. Burada temel olan, enerjinin üretimi değil depolanması” dedi. Sanayi Bakanı sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyadan kopuk bir şey yapmayız. Çünkü biz bu otomobili kendimiz için değil, dünya için yapacağız.Bütün dünyaya satabileceğimiz bir otomobil yapmak istiyoruz. Bataryayı biz mi yaparız, yoksa bir kısmını ortakla mı yaparız? Ana yüklenici, maliyet, etkinlik, birim araç fiyatlarını ve piyasa fiyatlarını dikkate alarak değerlendirecek.”

"GEÇEN YILKİ PROTOTİP KULLANILMAYABİLİR"

Yerli otomobilin tasarım ve üretiminin dört yıllık bir süreç alacağını belirten Sanayi Bakanı Faruk Özlü, “Biz bunun yarısını, birinci faz için planlıyoruz. O da tasarım ve prototipin ortaya çıkarılması. İkinci fazı da seri üretime geçilmesi. Sıfırdan bir otomobilin prototip üretimi, test edilmesi ve seri üretim bandından çıkıp piyasaya sürülmesi 48 ay olacak” dedi.

Faruk Özlü, yerli otomobilin geçen yıl kamuoyuna açıklanan ve çok tartışılan prototipinin kullanılmayabileceğine işaret ederek “Onu ana yükleniciye ‘Devam edebilirsin ya da kaldırabilirsin’ diyeceğiz. Biz bir tasarım yapalım, sanayiciye verelim ve ‘Sen bunu sat’ demek yanlış. Sanayici pazara baksın, ne satabilir ona göre analiz etsin” diye konuştu.

"300 KM'LİK MENZİL ANCAK ŞEHRE YETER"

Yerli otomobilde belirlenen menzilin 300 kilometre olduğunu ancak bunun artması gerektiğini belirten Özlü şeyle konuştu:

“300 kilometre sadece şehir içi kullanımlarda yeterli olabilecek bir menzil. Artırma çalışmaları yapılıyor. Bir otomobil yapmanın ötesinde teknolojik bir dönüşümü konuşmuş oluyoruz. Otomobildeki IT ve yazılım teknolojileri yüzde 70’e kadar olacak. Türkiye’nin otomobili projesi aslında Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün bir parçası. Sanayi 4.0’la da bağlantılı.”

"SERİ ÜRETİM İÇİN ŞEHİRLERİMİZİ YARIŞTIRIRIZ"

Pek çok ilin art arda yerli otomobilin üretimine talip olmasını da değerlendiren Özlü, şu anda yerli otomobilin tasarım fazının bitmediğini kaydetti.

Özlü, önce iş modeli, ana yüklenici belirlenmesi, bakanlıkla sözleşme imzalanması ve tasarım gibi süreçlerin gündemde olduğunu belirtirken, seri üretim aşamasının ise iki yıl sonra gündeme geleceğini ifade etti. Hangi il büyük kolaylık sağlıyorsa, seri üretimde illeri ona göre yarıştırabileceklerini söyleyen Özlü, her ilden telefon aldığını, Sakarya’dan Erzurum’a, Antep’ten İzmir’e kadar istekliler bulunduğunu anlattı.

"‘VARIM’ DİYORSA DEVAM"

TOBB’la görüşmelerin yapıldığını ve yerli otomobil çalışmalarının hızlanacağını belirten Özlü, “Son olarak bir araya geldik, bir program hazırladık. Potansiyel otomobil üreticisi olabilecek şirketlerle ilgili değerlendirme yaptık. O şirketlere görüşüyoruz, ‘Var mısın, yok musun?’ diye soruyoruz.

‘Varım’ diyorsa devam ediyoruz, ‘Yokum, benim başka programlarım var’ diyorsa teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Özlü, “Bu yapıda hangi şirketler görev alabilecek ve yurt içi tasarımın bize maliyeti ne olacak, bu maliyette devletin hangi destekleri olacak” gibi sorulara yanıt aradıklarını söyledi. Her sektörden şirketlerle görüştüklerini belirten Özlü, “Otomotiv, IT sektöründen ‘varım’ diyen şirketler var. Bu işte ana yüklenici olabilecek, para koyabilecek şirketler var” diye konuştu.

Yukarı

Business HT×