BIST 100 1.110,05 % 3,21
USD/TRY 7,2050 % -1,08
EUR/TRY 8,4552 % -1,46
Piyasalar
1.110,05
% 3,21
7,2053
% -1,07
8,4552
% -1,46
1,1732
% -0,05
14,01
0,64
1.917,75
% -5,41
44,55
% -0,98
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Beyaz çayın kilosu 4 bin TL

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ilk kez geçen yıl ürettikleri beyaz çayın kilosunu 4 bin liradan piyasaya sürdüklerini açıkladı

Beyaz çayın kilosu 4 bin TL
AHT 05 03 2015, 00:58

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ilk kez geçen yıl ürettikleri beyaz çayın kilosunu 4 bin liradan piyasaya sürdüklerini açıkladı. 

Sütlüoğlu, efsane gibi anlatılan ve imparatorların çayı olarak bilinen beyaz çayla ilgili geçen yıl 800 bin dekar alanda üreticilerden 1,531 kilo yaş beyaz çay tomurcuğu elde ettiklerini belirterek bundan da 370 kilogram beyaz çay üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÇAYLAR MÜHÜRLÜ ŞİŞELERDE SATIŞA SUNULACAK

Beyaz çayı İnternet üzerinden satışa sunduklarını ifade eden Sütlüoğlu, "Beyaz çayı sadece Çaykur olarak e-ticaret kanalı ile pazarlayacağız. Bayilerde ve marketlerde olmayacak. Ürün kargo ile teslim edilecek. 20 gramlık kutularda satışı olacak. Kutu fiyatı ise 80 lira. Kilosu ise 4 bin lira olarak belirledik. Mücevher kutusu gibi ahşap ambalajda cam şişe içerisinde taktım ediyoruz. Şişeler mühürlü olacak" dedi. 

İmparatorların çayı olarak bilinen beyaz çayın çok değerli olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, "Sağlık değeri ve özelikleri son derece yüksek. Dünyada çok kısıtlı üretildiği için her zamana bulunamayan değerli bir ürün. Çok yüksek oranda antioksidan özelliği var. Gençleştirme, cilt güzelliği, yaşlanmayı önleme özelliği, zayıflatma özelliği ile anti kanserojen olduğu bütün dünyaca biliniyor" dedi.

Beyaz çayla ilgili Japonya'da yürütülen bilimsel çalışmalar olduğunu anlatan Sütlüoğlu, "Ecz. Dr. Ozan Fidan'ın bu alanda Japonya'da ÇAYKUR'la birlikte yürüttüğü bir çalışma var. Bu çalışmada beyaz çayda JP53 kod adlı kanserli hücreleri durduran, küçülten ve onu tedavi eden bir maddeyi keşfettik. Bu madde üzerinde çalışmalar devam ediyor. Önce gıda takviyesi ardından ilaç olarak piyasaya çıkacak. Bu çalışmada ÇAYKUR olarak olacağız" dedi. 

EN DEĞERLİSİ TÜRK BEYAZ ÇAYI

Tek tek elle toplanarak elde edilen beyaz çaytomurcukları oldukça hassas bir işçilik gerektiriyor. Türkiye'de yetiştirilen beyaz çayın farklı bir özelliği de bulunuyor. Sütlüoğlu, "Çayımızın üzerine kar yağdığı için haşere barındırmıyor. Dolayısıyla haşere zehri kullanmıyoruz. Doğal özelliğe sahip olan bu çay diğer ülkelerin beyaz çayından daha değerli" dedi. 

Bu arada beyaz çayın İnternet üzerinden satışa çıktığı an ilk beş dakika içerisinde 15 kişi sipariş verdi.

BEYAZ ÇAY NEDİR?

Beyaz çay elde etmek için bahar ayının hemen başlangıcında henüz açmamış, tomurcuk haldeki üst yapraklar tek tek elle toplanıyor ve başka hiçbir işlem görmeden direkt kurutuluyor.

Bu işlem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanlar muhafaza ediliyor. Siyah çayda en az olmakla birlikte, siyah ve yeşil çay işlem gördüklerinden beyazçaya göre daha az kateşin ihtiva ediyorlar.

Yağmurlu ve ya çok nemli günlerde hasat yapılamadığından beyaz çay çok az elde ediliyor ve nadir bulunuyor. Beyaz çay" ismi, bitkiye beyaz bir görünüm veren açılmamış tomurcuğunun gümüş-beyaztüylerinden türetilmiştir. İçecek olarak beyaz veya renksiz bir görüntüde değil de ayva sarısı rengindedir

Yukarı

Business HT×