BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan'dan Irak açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "PKK terör örgütü ile mücadelede Irak'tan beklentilerimizi aktardık. Bu konuda görüş birliğine vardık." dedi. Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de "Hiçbir örgütün Irak topraklarında yuvalanmasını istemeyiz ve buna karşıyız. Sınır güvenliği konusunda hemfikiriz." açıklamasında bulundu.

Erdoğan'dan Irak açıklaması
14 08 2018, 16:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, " PKK terör örgütü ile mücadelede Irak'tan beklentilerimizi aktardık. Bu konuda görüş birliğine vardık." dedi.

İbadi de "Hiçbir örgütün Irak topraklarında yuvalanmasını istemeyiz ve buna karşıyız. Sınır güvenliği konusunda hemfikiriz." dedi.

Erdoğan'ın ortak basın toplantısındaki açıklamalarında şu ifadeler öne çıktı:

"Irak'ın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Ülkenin yeniden imarı konusunda da üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sayın İbadi ile ülkelerimiz arasında ikinci sınır kapısının önemine değindik. Açılacak sınır kapısı iki ülkenin faydasına olacaktır.

Ayrıca, gerek Musul gerekse Basra'da başkonsolosluklarımızı da yeniden faaliyete geçirme konusunu kendileriyle görüştük. Görüşmelerimizde ayrıca terörle mücadele konusunu da etraflıca ele alma fırsatı bulduk. Bu konuda mutabık kaldık. Türkiye olarak terör örgütleri arasında ayrım yapmadık yapmıyoruz.

Bu örgütleri ve uzantıları bölgemizden kazımakta kararlıyız. Başta DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelede Irak ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. PKK terör örgütü ile mücadelede Irak'tan beklentilerimizi aktardık. Bu konuda görüş birliğine vardık. 

2017 yılı itibarıyla aramızda 11 milyar dolar ticaret hacmi söz konusu. Biz bunu yeterli bulmuyoruz bunu daha da artırmak suretiyle Türkiye ve Irak'ın kendine yakışır bir ticaret hacmine kavuşması beklentimizdir.

En önemli sorunlardan bir tanesi Irak'taki su ve enerji sorunudur. Bu konuda görüşmelerimizi detaylandırdık ve ilgili bakanlarımızı bu noktada görevlendirdik şu anda da arkadaşlarımız görüşmelerini yapıyorlar daha sonra da bölgeye gitmek suretiyle bölgede ne gibi adımlar atılması gerekiyor bunları zaten biliyoruz. Fakat enerji ile ilgili ne gibi adımlar atarız bunları da konuşma fırsatımız oldu. Bakan arkadaşlarımız ikili olarak bu konuyu görüşüyorlar."

 

Yukarı

Business HT×