BIST 100 3.281,61 % -0,41
USD/TRY 18,4144 % 0,41
EUR/TRY 17,8533 % -1,31
Piyasalar
3.281,61
% -0,41
18,4144
% 0,41
17,8533
% -1,31
0,9691
% -1,48
13,99
0,15
1.643,94
% -1,63
86,15
% -4,76
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bedelli askerlikte makul fiyat mesajı

Kamuoyunda bedelli askerlik konusu takip edilirken bedelli askerlik düzenlemesi TBMM'nin de öncelikli gündem olmaya devam ediyor. AK Parti, makul fiyatlı ve daha kalıcı çözüm mesajı verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sorunu kalıcı olarak çözeceklerini ve bedelli askerlikte fiyatların makul düzeyde tutulacağını ifade etti. Turan, "Bedelli askerlik daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir." dedi.

Bedelli askerlikte makul fiyat mesajı
BUSINESSHT 12 07 2018, 15:23

Bedelli askerlik tatili ertelenen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin(TBMM) öncelikli gündemi olmaya devam ederken son durumda AK Parti'den makul fiyatlı ve daha kalıcı çözüm mesajı verildi.

Bedelli askerlik çalışmasının titizlikle yürütüldüğüne dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sorunu kalıcı olarak çözeceklerini ve bedelli askerlikte fiyatların makul düzeyde tutulacağını ifade etti.

Turan, "Bedelli askerlik daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir." dedi.

"PROFESYONEL ASKERLİĞE GEÇİYORUZ"

Turan, AK Parti olarak bedelli askerliği eski yıllardaki gibi 'bedelli' ifadesiyle doğru bulmadıklarını da söyledi.

Son yıllarda zorunlu askerlik kapsamındaki askerlerin operasyona gönderilmediğini ve bunun profesyonel askerliğe geçişte önemli bir adım olduğunu vurgulayan Başkanvekili Bülent Turan, şu açıklamada bulundu:

"Sadece 'para verdim askerlik yaptım' değil de daha kalıcı bir iş yapmamız lazım. Bakınız 3-4 yıldan beri, standart askerimiz operasyona gitmiyor. Er gitmiyor. Bir anlamda profesyonel askerliğe geçiş yapıldı, kısmen de olsa.

Artık uzmanlarımız, astsubaylarımız, subaylarımız operasyonlarda görev alıyor. Sadece 3-5 aylık askerler gitmiyorlar operasyona. Şimdi diyoruz ki, madem profesyonel askerliğe geçiyoruz, o zaman bunun bir adım ötesini yapalım.

Ülkede askerlikle ilgili sorun yaşayan gençler olmasın istiyoruz. Askerlik bizim ortak değerimiz. Tabi ki savunmayı öğreneceğiz, yardımcı olacağız. Ama sadece uzun yıllar doktorluk, avukatlık yapan insanların 'hadi bakalım git askerlik yap' dememizdeki zorluğu herkes yaşıyor. O yüzden bedelliyi anlık değil, kalıcı yapısal bir sorun olarak ele alalım ve çözelim istiyoruz."

GENELKURMAY'IN ASKER TALEBİ 300 BİN

Turan, Genelkurmay'ın asker talebinin de biriken sayıdan daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Turan, "Gençlerin sorunları var. Bunların çözümü için adım atmamız lazım. 5 milyondan fazla askerlik bekleyen gençten bahsediliyor, bu çok büyük bir sayı. Oysa Genelkurmay'ımızın talep ettiği 300 binlerde. Yıllık 300 bin olan talebin karşısında 5 milyon insan var. Bu çok büyük bir problem. Bu problemin çözümü için de adım atmak istiyoruz." dedi.

TEMMUZ'DA BEDELLİ ASKERLİK SİNYALİ

Gelinen noktada bedelli askerlik için düzenlemenin Meclis tatile girmeden uygulanması bekleniyor.

Daha önce AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik konusunun kamuoyundaki aciliyetine göre tatilin ertelenebileceğini söylemişti.

Geçmiş dönemlerde de tatilin ertelendiği de hatırlatan Grup Başkanvekili Muş, "Meclis, otomatik hareket eden bir yapıda değil. Yani şu tarihte açılacak kapılacak diye bir durum söz konusu değil. Biz bunu grup önerileriyle çalışma takvimini değiştirebiliyoruz ki geçmişte de böyle oldu. Toplumlun önceliklendirdiği ihtiyaç duyduğu alanlardaki aciliyet ve zarurete göre Meclis'in çalışma tarihleri değişebilir." demişti.

Temmuz'da bedelli askerlik konusu takip edilirken 13 Temmuz Cuma günü yeni kabine ilk kez toplanacak.

"BEDELLİ ASKERLİK KARARNAME İLE GELEBİLİR"

Bununla birlikte AK Parti Grup Başkan Vekili  Mustafa Şentop, bedelli askerlik konusunda, "Bedelli askerlik ile ilgili kanunlar yapılmış. Şahsi kanaatim, bu konu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenebilir" demişti.

"BÜTÜN ALTERNATİFLER HAZIR"

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise bedelli askerlikle ilgili yoğun talep olduğunu, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekli açıklamaları yaptığını anımsatarak, şunları kaydetmişti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız. Aşağı yukarı 4 veya 5 seçenek var. Yaş var, ücret var, ücretin kullanma yerleri var, başka birtakım teknik ayrıntılar var, onları farklı formatlarda hazırladık. Hepsinde ortak, hiçbir askerlik hizmetinde bulunmayacaklar, gitmeyecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak. Aralık 2014'te çıkan bedelli yasasında yaş 26, ücret 18 bin liraydı. Başvuranların sayısı ise 203 bindi. Bir önceki 2011'in Aralık ayında çıkmıştı. Orada ücret 30 bin lira, yaş 27 idi, faydalanan 70 bindi."

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ

Bedelli askerlik için başvuranlar, bedeli peşin olarak ödeyecekler.

Ancak şimdiden bankaların bedelli askerlik kredileri üzerinde çalışmaya başladığı biliniyor.

BEDELLİ ASKERLİK ŞARTLARI

2018'de bedelli askerlik için yaş ve ücret henüz açıklanmasa da basına yansıyan bilgilerede 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedellide elde edilecek gelir doğrudan olarak savunmaya harcanacak.

Bedeli ödeyenler, silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacak.

Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı bildirildi. Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da olumlu görüş alındı.

2014 YILINDA BEDELLİ ASKERLİK ÇIKMIŞTI

2014 yılında yapılan çalışmalar neticesinde bedelli askerlik çıkmış ve binlerce vatandaş bedelli askerlikten yararlanmıştı. Bedelli askerlik ile birlikte binlerce vatandaş, 18 bin Türk Lirası karşılığında askerlik görevini yapmış sayıldı.

 

Yukarı

Business HT×