BIST 100 91.801 % -0,46
USD/TRY 5,3521 % 0,50
EUR/TRY 6,0637 % 0,15
Piyasalar
91.801
% -0,46
5,3521
% 0,50
6,0637
% 0,15
1,1320
% -0,32
21,37
0,78
1.242,86
% -0,13
60,29
% 0,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Kısmi OHAL" düzenlemesi geliyor

Hükümetin bazı OHAL yetkilerinin ‘gerekli olduğu hallerde’ kullanılması için yasal düzenleme yapacağı belirtildi. Getirilecek bazı kısıtlamalar nedeniyle yeni düzenleme ‘kısmi OHAL’ olarak nitelendiriliyor.

"Kısmi OHAL" düzenlemesi geliyor
HÜRRİYET 12 07 2018, 08:36

İki yıldır yürürlükte olan OHAL, 19 Temmuz’da sona eriyor. Ancak hükümet bazı OHAL yetkilerinin ‘gerekli olduğu hallerde’ kullanılması için yasal düzenleme yapacak. ,

Hürriyet'in haberine göre getirilecek bazı kısıtlamalar nedeniyle yeni düzenleme ‘kısmi OHAL’ olarak nitelendiriliyor.

Bazı AK Parti kurmayları, “Henüz gerekli çalışmaları yapılmadı. OHAL bir süre daha devam etsin” derken, diğerleri karşı çıkarak seçim meydanlarında kaldırılacağı sözü verildiğini dile getirdi. OHAL yerine Terörle Mücadele Yasası’nda değişikliği gidilmesi benimsendi. Bu düzenlemenin “KHK ya da yasayla mı” yapılacağı da tartışıldı ve TBMM’ye getirilmesine karar verildi.

YENİ MECLİS’İN İLK İŞİ

Buna göre yeni Meclis’in ilk icraatı, Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik olacak. Yaklaşık 100 maddelik yasal düzenleme, TBMM’nin yönetimi ve komisyonlarının seçimi yapıldıktan sonra gündeme gelecek. Önümüzdeki hafta Meclis’e gönderilmesi beklenen teklif kapsamında sisteme “kısmi OHAL, kriz yönetim bölgesi veya güvenli bölge oluşturma” adında yeni uygulamalar girecek.

YASAKLAR KONULACAK

Büyük terör olayları karşısında (Suruç ve Reina saldırısı gibi) olayın bulunduğu bölgede OHAL ilan edilecek. Hükümete, ilgili bakana veya valilere, il ve ilçelerin özel durumlarında sadece o bölgede geçerli olmak ve süre belirtmek kaydıyla ‘bölgesel kriz yönetimi” ilan etme yetkisi verilecek.
Yayın yasağı, önleme gözaltısı, ev ve araç arama gibi konularda prosedür kalkacak veya azaltılacak. Yetki devri gündeme gelecek. Güvenli bölge oluşturma kapsamında, geçici sokağa çıkma yasağı ilanı, kentlerde gösteri yürüyüşlerini veya etkinlikleri güvenlik gerekçesiyle iptal etme, terör faaliyeti veya aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı mekânları kapatma yetkisi verilebilecek.

Bu bölgelerde, yargı ve güvenlik birimlerinin hızlı müdahalesi için yayın yasağı, ev ve araç arama, gözaltı, teknik takip, dinleme gibi konularda yetki aktarımı yapılacak. Belli bölgeyi kapsayan bu uygulama süreli olacak, gereksinim ortadan kalktığında kısıtlamalar sona erecek. Aynı zamanda olası doğal afetlerde de kriz bölgeleri ilan edilebilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA YENİ GÖREV

Önceki gün bakanlıkların yeniden yapılanmasını içeren KHK’da İçişleri Bakanlığı’nın görevleri yeniden tanımlanırken, kısmi OHAL’e olanak veren düzenleme de yapılmıştı. Bakanlığın görevleri arasına, “yurdun iç politikasına, il ve ilçelerin genel ve özel durumları ile ilgili değerlendirmeler yapmak ve Cumhurbaşkanına teklifte bulunmak” hükmü konuldu.

 

Yukarı

Business HT×