BIST 100 90.544 % 0,65
USD/TRY 5,3538 % -0,36
EUR/TRY 6,0974 % -0,04
Piyasalar
90.544
% 0,65
5,3538
% -0,36
6,0974
% -0,04
1,1382
% 0,31
21,23
0,00
1.248,08
% 0,18
58,42
% -2,00
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

SGK Başkanı: Fiyattan şikayeti olan bize gelsin

SGK Başkanı Selim Bağlı, Türkiye’nin dünyadaki en geniş sağlık paketlerinden birine sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bizimle anlaşması olan hastane artık anlaşmasız doktor çalıştırmayacak. Fiyatlardan şikayeti olan özel sektör varsa gelsin konuşalım. Sağlıkta uygulama tebliği dokunulmaz değil” diye konuştu.

SGK Başkanı: Fiyattan şikayeti olan bize gelsin
10 07 2018, 10:33

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Selim Bağlı, geçen hafta yayınlanan tebliğle sağlıkta başlayan yeni dönemi anlattı. Dünyadaki en geniş sağlık paketlerinden birinin artık Türkiye’de olduğunu söyleyen Bağlı, bundan sonra SGK’yla anlaşmalı hastanelerde anlaşmasız doktor çalıştırılamayacağını da açıkladı. Bağlı, özel hastane ve sağlık kurumlarına ise, itirazları oldukları konuları müzakere edebilecekleri mesajını verdi.

BİR TEK CERRAHİ KALMIŞTI

Bir grup gazeteciyle sohbet eden Bağlı, sağlık uygulama tebliğindeki en önemli düzenlemelerden birinin kanser cerrahisindeki fiyat farkını kaldırmak olduğunu söyledi. Daha önce de yoğun bakım, yanık tedavisi, yeni doğan çocuk, kemoterapi ve ışın tedavisinden fark ücretini kaldırdıklarını söyleyen Bağlı, “Kanser cerrahisinde ise fark alınabiliyordu. Ancak sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda ciddi bir hassasiyeti vardı. Bakan hanım da aynı hassasiyeti taşıyordu. Bu çerçevede kanser cerrahisinden fark ücreti kalktı. Bunu yaparken, devlet tarafından bu operasyonlara ödenen ücretleri artırdık, böylece özel sektörün de ayakta kalabileceği bir düzenleme yapmış olduk” dedi.

15 GÜNÜ KAPSIYOR

Uygulamanın nasıl olacağını da anlatan Bağlı, “Bu tür durumlarda genelde operasyon süreci için paket ücret oluyor ve 15 güne kadar çıkan sürelerde, hastanede kalış da SGK tarafından finanse ediliyor. Ondan sonraki süreçte de hastanede kalırsa, ancak böyle bir durumda otelcilik hizmeti ücreti alınabilir” diye konuştu.

Bir diğer yeniliğin Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşma yapan sağlık kurumlarıyla ilgili olduğunu söyleyen Bağlı şöyle devam etti: “Hasta hastaneye gidiyor, görünürde hastanenin SGK’yla anlaşması var. Ancak hasta ödeme yaparken ‘Sizin doktorun SGK anlaşması yok’ deniyor, ona göre ücret alınıyor. Bunu bitiriyoruz. Artık SGK’yla anlaşması olan hastanede, anlaşmasız doktor çalışmayacak. Anlaşman varsa bütün doktorlar kapsam içinde olacak.”

Yukarı

Business HT×