BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson istifa etti

Dün gece yarısı AB Bakanı David Davis'in istifa ettiği İngiltere'de Dışişleri Bakanı Boris Johnson da görevinden istifa etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson istifa etti
HABERTÜRK 09 07 2018, 17:18

Sekiz yıl boyunca Londra'nın Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 2016'da Dışişleri Bakanlığı'na terfi eden Boris Johnsson, görevinden istifa etti. 

Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden ayrılma politikalarını fazla yumuşak bulduğunu belirten Brexit Bakanı David Davis ve yardımcıları da dün gece yarısı görevi bırakmıştı.

OSMANLI TORUNU BORİS

Politik ve ekonomik sarsıntıya yol açan Brexit sonucunun en önemli mimarı, "Kontrolü yeniden ele alıp, kendi önceliklerimiz için kullanmalıyız. Özellikle de göç sistemimizin yeniden kontrolünü sağlamalıyız" diyerek ayrılık kampanyasını yöneten Johnson, Türkiye’de daha çok “Osmanlı torunu” başlıklı haberlerle tanınıyor.

Londra’nın eski Belediye Başkanı Johnson’nın büyük büyükbabası ünlü bir Türk. Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri Bakanı olan Ali Kemal’in öz torunu Stanley Johnson’un oğlu. Hatta Stanley Johnson’ın babası, yani Boris’in dedesinin adı Osman Kemal’di. Ancak büyük dede Ali Kemal’in öldürülmesinden sonra anneannesi tarafından büyütülen Osman’ın adı Johnny Johnson olarak değiştirildi. 

Aynı zamanda gazeteci ve yazar olan Ali Kemal, Birinci Dünya Savaşı sırasında Milli Mücadele’nin karşısında yer aldı. İngiliz mandasının destekçilerinden Ali Kemal, İngiliz Muhipleri Derneği üyesiydi.  Stanley Johnson, yıllar sonra verdiği bir röportajda Ali Kemal için şunları söylemişti:

“Ali Kemal’in sorunu öngörüsüzlüğü, milli mücadelenin başarılı olacağına hiçbir zaman ihtimal vermemesiydi. Böyle olursa, başımıza çok büyük felaketler geleceğine inanıyordu. Ama saldırı dozunu ayarlayamadı. Yazılarında doğrudan Mustafa Kemal’i hedef aldı ve Türk ordusunun zafer kazanmasını değil, tam aksine başarısız olmasını istedi; bunları da çok ağır kelimelerle ifade etti. Keşke daha düzgün bir dil kullansaydı.”

Ali Kemal, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstanbul’da tutuklandı ve gönderildiği İzmit’te bir grup asker tarafından linç edilerek öldürüldü. Ali Kemal’in ölümünden sonra çocukları İngiliz vatandaşlığına geçti.

Yukarı

Business HT×