BIST 100 96.121 % -0,50
USD/TRY 6,2301 % 0,48
EUR/TRY 7,3423 % 0,39
Piyasalar
96.121
% -0,50
6,2301
% 0,48
7,3423
% 0,39
1,1778
% 0,01
25,40
0,08
1.208,06
% 0,07
78,66
% -0,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump Tillerson'ı görevden aldı

The Washington Post, ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldığını duyurdu

Trump Tillerson'ı görevden aldı
BUSINESSHT 13 03 2018, 15:46

ABD Başkanı Donald Trump, 1 Şubat 2017'den bu yana Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Rex Tillerson'ı görevden aldı.

Konuyla ilgili The Washington Post'a açıklama yapan Trump, Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun, Pompeo'nun yerine de CIA Direktör Yardımcısı Gina Haspel'in getirildiğini söyledi. Böylelikle Haspel, CIA'in yönetimine geçen ilk kadın oldu.

Tillerson ile İran konusunda anlaşamadıklarını söyleyen Trump, Tillerson'ın artık daha mutlu olduğunu belirtti.  ABD Başkanı, Washington Post'a yaptığı açıklamada Pompeo için şunları söyledi:

"CIA Direktörü Mike Pompeo'yu yeni Dışişleri Bakanlığına aday göstermekten onur duyuyorum. Kara Harp Okulu'ndan yüksek dereceyle mezun olan Mike, Harvard Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden de onur derecesi aldı. Temsilciler Meclisi'ne giden yolu, kendini kanıtladığı başarılarla doludur."

Pompeo'yu son 14 aydır çok iyi tanıdığını söyleyen Trump, CIA Direktörü'nün bu iş için doğru kişi olduğundan emin olduğunu söyledi. Trump, ABD'nin dünyaya karşı duruşu, müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesi ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması konularını kapsayan programın Pompeo tarafından devam ettirileceğini ifade etti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Tillerson’ın görevden alınma konusunda önceden bilgilendirilmediği kaydedildi. 

WP'nin haberine göre Trump, 9 Mart Cuma günü Tillerson'dan görevi bırakmasını istedi. 66 yaşındaki diplomat, Afrika seyahatini yarıda keserek pazartesi günü Washington'a döndü. 

GÖREVDEN ALINACAĞI İDDİALARINA "GÜLÜNÇ" DEMİŞTİ 

New York Times, Kasım ayında Tillerson’ın yerine Pompeo’nun atanabileceğine ilişkin bir haber yayınlamış; daha sonra Tillerson, "Görevden alınacağıma ilişkin iddia gülünç" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 19 Mart’ta Tillerson ile bir araya gelecekti.

CNBC'DEN YENİ EKONOMİ DANIŞMANI

Beyaz Saray’da gazetecilerle bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump CNBC’de kıdemli yorumcu olarak görev alan ve radyo programı yapan Larry Kudlow’un istifa eden Gary Cohn’un makamı için şansının yüksek olduğunu söyledi.

Daha önce Bloomberg’e bilgi veren bir kaynak, Kudlow’un gayriresmi olarak Trump’a danışmanlık yaptığını ve zaman zaman başkanla konuştuğunu söylemişti. 

Yukarı

Business HT×