BIST 100 99.239 % 0,80
USD/TRY 5,3405 % 0,33
EUR/TRY 6,0731 % 0,39
Piyasalar
99.239
% 0,80
5,3405
% 0,33
6,0731
% 0,39
1,1365
% 0,00
18,04
-0,15
1.278,11
% -0,31
62,76
% 0,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İnternete RTÜK denetiminde önemli gelişme

İnternet ortamında düzenli yapılan yayınların RTÜK denetimine tabi tutulmasını öngören düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

İnternete RTÜK denetiminde önemli gelişme
AA 22 02 2018, 10:18

İnternet ortamında düzenli yapılan yayınların RTÜK'ün denetim kurallarına tabi tutulmasını düzenleyen torba tasarının ilgili maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Muhalefetin tepkisini çeken internetten yayınların RTÜK denetimine alınmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı "Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" birbirinden farklı konularda yasa değişikliklerini bir arada içermesi nedeniyle torba tasarı olarak anılıyor.

Tasarı ekonomi alanında istihdamın artırılmasına, yatırıma, üretime, ihracata, AR-GE faaliyetlerine yeni "güçlü" teşvikler getirmeyi, ekonomik canlılığının ve tasarrufların artırılmasını amaçlıyor.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'a yeni madde ekleyen düzenleme, yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından kabul edildi. 

 

Madde, verilen değişiklik önergesi ile kabul edildi. Önerge doğrultusunda madde, "RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek." şeklinde değiştirildi.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet üzerinden sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak.

RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak veya lisansı iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletildiği tespit edilirse, sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verilebilecek.

Sulh ceza hakimi, RTÜK'ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak. Bu karara karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilecek.

Yukarı

Business HT×