BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Suriye rejimi ve PYD/YPG anlaşamadı"

Suriye rejimi ve PYD/YPG'nin anlaşamadığı belirtildi

"Suriye rejimi ve PYD/YPG anlaşamadı"
20 02 2018, 07:51

Esad rejimine bağlı güçlerin Afrin'e gireceği iddiaları konuşulurken terör örgütü PYD'nin, rejimin isteklerini yerine getirmeyince anlaşmanın bozulduğu belirtildi.

Reuters, Suriye devlet televizyonuna dayandırarak verdiği haberde Esat rejimine bağlı güçlerin birkaç saat içinde Afrin'e gireceğini ifade etmişti.

Gazete Habertürk'ten Çetiner Çetin’in verdiği bilgiye göre geride bıraktığımız cuma günü rejim ile 14’üncü görüşmesini gerçekleştiren terör örgütü PYD’nin, son 3 yıldan buyana “kesinlikle görüşmeyiz” dediği Esat rejimine bağlı askeri birliklerin Afrin’e konuşlanması için 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre önemli kamu binalarının da içinde yer aldığı 52 noktayı PYD’den isteyen rejime önce “evet” yanıtını veren terör örgütü, akşam saatlerinde masa başında verdiği sözlerin tersine sadece 12 noktayı verebileceğini ilettiği bunun üzerine anlaşmanın iptal edildiği ve rejimin sert tepki gösterdiği ifade edildi.

YPG SÖZCÜSÜ DE YALANLADI

Reuters'ın haberine göre PYD/YPG de Suriye ordusunun bölgeye girişi için Şam yönetimi ile anlaşmaya varıldığını yalanladı.

YPG sözcüsü Nuri Mahmud Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada "Bir anlaşma yok. Sadece Suriye Ordusu'na bölgeye gelip sınırları koruması için bir çağrı yaptık" dedi.

Terör örgütü PYD’nin rejim ile yapılan görüşmeler sonrasında dün sabah saatlerinde Mümbiç’te gerçekleştirdiği toplantı sonrası verilen sözlerden vazgeçtiği belirtiliyor.

TÜRKİYE İDDİALARA SERT TEPKİ VERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye hükümeti yanlısı güçlerin Afrin'e geçmeye hazırlandığı yönündeki haberlerin ardından bu güçlerin YPG'yi korumak için bölgeye gidiyor olması halinde Türkiye'nin düzenlediği askeri harekatı hiç kimsenin durduramayacağını söylemişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise şöyle demişti:

"Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye rejimine bağlı bazı güçlerin Afrin'e gireceğine dair bir haber geçtiyse de bu haber resmi makamlar tarafından doğrulanmamıştır, gerçek dışıdır, gerçekle alakası yoktur. Suriye rejiminin PYD/YPG terör örgütlerini müdafaa için Afrin'e birlik sevk etme gibi bir düşünceye varması veya bu yönde adım atması, bölge bakımından çok büyük felaketlere yol açar."

 

Yukarı

Business HT×