BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesi için anlaşıldı

ABD'li mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerin normalleşmesi için mutabakata varıldığını söyledi

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesi için anlaşıldı
HABERTÜRK 16 02 2018, 12:48

Ankara'da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson, görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Önce söz alan Çavuşoğlu, yapılan ziyaretin faydalı ve önemli olduğunu vurgulayarak "Geçmişte de krizler oldu ama stratejik vizyonumuz sürdü" diye konuştu. Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Dün akşamdan itibaren ortaya koyduğumuz iradeyle ilişkileri normalleştirme yoluna girdik. Ancak atılması gereken adımlar var. Biz FETÖ konusunda, YPG'ye destek konusunda, PKK'yla mücadele konusunda beklentilerimizi dile getirdik. Yaşamsal güvenlik kaygılarımızın ciddiye alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, konuştuğumuz konuların uygulanabilmesi için neler yapabileceğimizi konuştuk. Tüm bu konular için mekanizmalar oluşturma kararı aldık. Bir tanesi genel konular, konsolosluk konuları, FETÖ konusu gibi. Burada tüm bu sorunları nasıl çözeceğimizi birlikte konuşacağız. FETÖ konusunda delil var mı yok mu, uzun uzun kamuoyunda konuşmak yerine bu mekanizma içinde beraber değerlendireceğiz.

Aynı şekilde Suriye konusunda oluşturacağımız mekanizmayla, terörden nasıl arındıracağız, Cenevre süreciyle beraber siyasi çözüme nasıl gideceğiz, birlikte nasıl çalışacağız, Irak'ın toprak bütünlüğünü nasıl sağlayacağız, bunları konuşacağız. Bu çalışmalar bizim için önemli sonuçlar doğuracaktır. Bu mekanizmalar topu taca atmak değildir. Sonuç alınacak mekanizmalardır. Oyalama yok. İnşallah ilk toplantı da Mart ayının ortasında gerçekleşecek."

TILLERSON: İLİŞKİLERİMİZDE KRİZ NOKTASINDAYDIK 

Çavuşoğlu'ndan sonra konuşan Rex Tillerson da Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin derin bir ilişki olduğunu vurgulayarak Türkiye'nin sınırlarını koruma isteğini ciddiye aldıklarını söyledi.

"Suriye'deki hedeflerimiz konusunda açık davrandık. Suriye demokratik güçlerine sağlanan desteğimiz sınırlı olacak. Cenevre konferansının bir sonuç getirmesini umuyoruz. Suriye ve DEAŞ konusunda birlikte çalışmamız gerekiyor." 

"İlişkilerimizde kriz noktasındaydık, nasıl ilerleyeceğimizi konuştuk. Bu aşamadan sonra birlikte hareket edeceğiz" diyen ABD' Dışişleri Bakanı, Amerikalı askerlerin Menbiç'ten çekilip çekilmeyeceği ile ilgili soruya "Menbiç stratejik bir şehir, o bölge kontrolümüzde olmalı" dedi. 

TÜRKİYE-ABD ORTAK AÇIKLAMASI

Bunun ardından, Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı hakkında ortak açıklama yayınlandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye Cumhuriyeti ve ABD, müttefik ve stratejik ortak olarak, birbirlerinin güvenliklerine ve savunmalarına karşılıklı ve tartışmasız bağlılıklarını teyit ederler.

65 yıldır NATO müttefikleri ve stratejik ortak olarak, iki halk, ilişkilerini, paylaştıkları hedeflerin ve çıkarların ilerletilmesi, ayrıca dünya genelinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlüklerin teşviki için hayati görmektedir.

ABD, Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişimini kınar ve Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetiyle ve Türk halkıyla tam dayanışma içerisinde olduğunu belirtir.

İki devlet, uzun süreli müttefikliğin ışığında, ikili ilişkilerde öne çıkan meseleleri çözme konusundaki vaadini teyit eder. İki taraf, bu amaca yönelik olarak, sonuç odaklı bir mekanizma oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştır. Sözkonusu mekanizma en geç Mart ayı ortasına kadar hayata geçirilecektir.

Ortak gündemin küresel bir gündem olduğu; bunun, terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı koyma, Suriye ve Irak dahil Orta Doğu'ya kalıcı barış ve istikrar getirme, enerji güvenliğini sağlama ve radikalleşme, şiddete varan aşırıcılık ve İslam karşıtlığıyla mücadele gibi birçok kritik konuyu kapsadığı teyit edilir.

Türkiye Cumhuriyeti ve ABD uzun süreli müttefikler olarak, terörizmin her türü ve biçimiyle ortak mücadeleye olan kararlılıklarını teyit ederler. Türkiye ve ABD, DEAŞ, PKK, El Kaide ve diğer tüm terör örgütleri ve bunların uzantılarıyla mücadele konusundaki kararlılıklarını tekrarlarlar. İki taraf, İki ülke halkını doğrudan hedef alan terör tehditlerine karşı meşru müdafaa hakkını tanırlar.

Türkiye ve ABD, Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin muhafazasına olan bağlılıklarını teyit ederler. Bu amaçla, Suriye içerisinde oldubittiler yaratılmasına ve demografik değişimlere yönelik tüm girişimlere kararlılıkla karşı dururlar. Surriye'nin dönüşümü ve istikrarlaştırılması konusunda eşgüdüm içerisinde olmaya kararlıdırlar.

Türkiye ve ABD, Suriye krizi için yalnızca siyasi bir çözümün sözkonusu olabileceği ve bunun yaşayabilir bir siyasi dönüşüm gerektirdiği hususunu teslim ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında belirtilen yerleşik parametreler ve Cenevre Süreci çerçevesinde, bu sonucun elde edilmesi için işbirliklerini yoğunlaştırmayı kabul ederler."

 

Yukarı

Business HT×