BIST 100 90.787 % 0,32
USD/TRY 5,9011 % 0,45
EUR/TRY 6,6346 % -0,23
Piyasalar
90.787
% 0,32
5,9011
% 0,45
6,6346
% -0,23
1,1212
% -0,59
22,67
0,05
1.341,70
% -0,05
62,01
% 1,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Irak sınırına kadar devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz" diye konuştu

Erdoğan: Irak sınırına kadar devam edeceğiz
26 01 2018, 12:02

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda, yedinci gününe giren Afrin Operasyonu'nu değerlendirdi.

"Münbiç’i teröristlerden arındıracağız, kimse bundan rahatsız olmasın. Sonra da Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz" diyen Cumhurbaşkanı,  ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı görüşme hakkında da konuştu:

"Sayın Başkan bize diyor ki ’Bizi bu kadar eleştirmeyin.’ Tamam ama biz stratejik ortak olduğumuza göre, bir stratejik ortak, stratejik ortağına böyle bir şeyi nasıl yapar?"

Erdoğan, ABD’yi eleştirirken de "Kendi kendimize yeteriz. Tarihte nasıl yettiysek, bugün de yeteriz. Ama amaçları terörle mücadele değil de Türkiye sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, sonra da bitip tükenmek bilmeyen bir can pazarı kurmak olanlara cevabımız budur; son terörist ortadan kalkana kadar opeasyonlarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"AFRİN'İ İŞGALE GİTMİYORUZ"

"Birileri ısrarla bize 'Bu operasyon kısa sürsün, sınırlı olsun' diye güya telkinde bulunuyor. Ben de o birilerine telefon görüşmelerinde özellikle söyledim. Eğer biz devlet olarak sahip olduğumuz askeri gücü hoyratça kullanmaya kalksak, tanklarımızla, toplarımızla, uçaklarımızla, helikopterlerimizle önümüze gelen her şeyi dümdüz edip geçsek, bu operasyon birkaç günlük iştir. Ama biz en az kendi askerlerimizin emniyeti kadar karşımızdaki güçlerin kalkan olarak kullanmaktan çekinmediği masum sivillerin can ve mal güvenliğini de hesaba katıyoruz. Çünkü biz Afrin'i işgale gitmiyoruz, tam tersine orayı terör örgütlerinden temizleyerek asli sahipleri için yaşanabilir bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. El Rai, Cerablus, El Bab'daki 2 bin kilometrekarelik alanı 100 bin insanın tekrar evlerine dönerek yerleşmelerine imkan sağladıysak Afrin'de de aynısını yapacağız. Biz ülkemizdeki mülteci kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız."

Yukarı

Business HT×