BIST 100 108.123 % 0,80
USD/TRY 6,8114 % 0,00
EUR/TRY 7,5758 % -0,15
Piyasalar
108.123
% 0,80
6,8114
% 0,00
7,5758
% -0,15
1,1121
% -0,14
8,14
0,00
1.736,61
% -0,17
38,70
% 0,99
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan Macron ve Putin'den sonra Trump'la görüşecek

Zeytin Dalı Harekatı devam ederken yoğun diplomasi trafiği sürüyor.

Erdoğan Macron ve Putin'den sonra Trump'la görüşecek
24 01 2018, 07:24

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı devam ederken yoğun diplomasi trafiği de sürüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akiam Paris'te ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek.

Çavuşoğlu, "Yarın iki başkan da telefonda görüşecek. Sayın Trump, Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyor. Saati de belli oldu" dedi.

Öte yandan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile de telefonda görüştü.

MACRON GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye meselesiyle ilgili son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrinde terör unsurlarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin söz konusu operasyonu, uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı´nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile terörizmle mücadele konusundaki BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı. Fransız mevkidaşı Macron´la Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili bilgi paylaşımında da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonda sivil halkın zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çekti.

İki lider, Suriye meselesinin çözümüne yönelik çabalarla ilgili olarak önümüzdeki süreçte yakın temas içinde olma konusunda mutabık kaldılar.

 

PUTİN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Putin'le ise ikili ilişkilere de değinilen görüşmede, Afrin´de icra edilen operasyon dahil Suriye´deki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı´nın Afrin bölgesini terör örgütü PYD/YPG ve DEAŞ gibi unsurlardan arındırmayı hedeflediğini vurguladı. Türkiye´nin ulusal güvenliğini güvence altına almayı amaçlayan bu harekatın, Suriye´nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü açısından da önemli bir katkı niteliği taşıdığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye meselesinde Rusya´yla eşgüdümlü çalışmaya önem verdiğini belirtti. 

 

 

Yukarı

Business HT×