BIST 100 105.171 % 2,08
USD/TRY 6,7762 % 0,70
EUR/TRY 7,4595 % 0,93
Piyasalar
105.171
% 2,08
6,7762
% 0,70
7,4595
% 0,93
1,1012
% 0,26
9,07
0,00
1.701,43
% -0,53
35,07
% -3,04
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'den ABD'ye uyarı misillemesi

Türkiye de ABD'ye seyahat uyarısı yayınladı.

Türkiye'den ABD'ye uyarı misillemesi
12 01 2018, 10:31

ABD'nin Türkiye ile ilgili seyahat uyarısının ardından, Türkiye de karşılık verdi. 

Dışişleri Bakanlığı ABD'deki terör ve şiddete atıf yaparak seyahat uyarısı yayınladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada terör saldırılarında artış olduğu, ABD'ye seyahat planlarının gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

" ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanısıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesi muhtemeldir.

Ohio Üniversite Kampüsünde, Forth Lauderdale-Hollywood Havalimanında, Minnesota'da Dar Al-Farooq Camiinde, Teksas'taki bir kilisede düzenlenen saldırılar, Charlottesville ve New York'ta araçların kalabalığa sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırılar ve son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırı, ABD’de yaşanan terörizme ve/veya aşırı sağcı/ırkçı eylemlere örnek teşkil etmektedir. 

 

Ayrıca, resmi görevle ABD'ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir.

Bu şartlarda, ABD'ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir." denildi.

ABD ÜÇÜNCÜ KATEGORİYE ALMIŞTI

ABD, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşları için yeni uygulamaya koyduğu seyahat danışma dizininde, Türkiye’yi Sudan ve Venezuela gibi güvenlik açısından 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında göstermişti. 

ABD, Türkiye’ye gideceklere “Yeniden düşünün” uyarısını yaptı.

Bu yeni planın Washington’da açıklanmasının hemen ardından ABD’nin Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Ankara’nın rahatsızlığı iletildi.

 

Yukarı

Business HT×