BIST 100 91.074 % 0,00
USD/TRY 5,3420 % -0,07
EUR/TRY 6,0835 % 0,07
Piyasalar
91.074
% 0,00
5,3400
% -0,09
6,0823
% 0,05
1,1381
% 0,15
21,23
0,00
1.249,22
% -0,02
56,54
% 0,50
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan'dan, Trump'ın Kudüs tehdidine yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın son Kudüs açıklamalarına yanıt verdi.

Erdoğan'dan, Trump'ın Kudüs tehdidine yanıt
21 12 2017, 15:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'a "Siz Türkiye'nin demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız."dedi.

Beştepe'de düzenlenen Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuşan Erdoğan, "ABD'nin başkanı BM'deki Kudüs oylaması için tehdit sallıyor. Sayın Trump, siz Türkiye'nin demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız." ifadelerini kullandı. 

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı hazırlanan ve bu kararın geri çekilmesi çağrısında bulunan karar taslağı hafta başında BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada ABD tarafından veto edilmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının geri alınmasını isteyen bir karar taslağı hakkında bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda olumlu oy verecek ülkeleri, finansal yardımı kesmekle tehdit etti.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM DA YANIT VERMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda, Kudüs'le ile ilgili yapılacak oylamada, ABD'nin aleyhinde oy verecek ülkeleri tehdit edecek noktaya geldiğini söyledi. 

 

Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın, her ülkenin bağımsız karar verecek yetkiye sahip olduğunu anlaması gerektiğini de dile getirdi.

Ankara'da, İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği'nin toplantısında konuyla ilgili konuşan Yıldırım, "BM'deki Kudüs oylamasında ABD yalnız kalmış ve genel kurulda aleyhinde oy verecekleri tehdit etme noktasına gelmiştir. ABD Başkanı, 'ABD Kudüs'le ilgili oylamada aleyhte oy verenlere mali yardımı keser' diyecek kadar zıvanadan çıkmış görünüyor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD Başkanı şunu bilmeli ve anlamalı. Her ülke kendisi egemendir, her ülke bağımsız kararını verecek durumdadır ve bağımsız karar verme yetkisine sahiptir. Güçlü olan haklı değildir. Her zaman haklı olan güçlüdür. Bu vesileyle dünyadaki adil olmayan yönetişim şeklinin düzeleceğini ve bunun öncülüğünün de Türkiye tarafından yapılacağını göreceğiz." 

Yukarı

Business HT×