BIST 100 89.851 % -1,68
USD/TRY 5,3894 % 0,92
EUR/TRY 6,0948 % 0,31
Piyasalar
89.894
% -1,63
5,3894
% 0,92
6,0948
% 0,31
1,1302
% -0,52
21,44
-0,12
1.238,84
% -0,25
61,18
% -0,44
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kudüs oylaması için geri sayım

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı BM'de oylanacak. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sabah saatlerinde ABD'ye hareket etti

Dışişleri Bakanı ABD'ye gidiyor
20 12 2017, 10:07

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının ardından Arap ve Müslüman devletlerin talebi doğrultusunda yarın olağanüstü toplanacak.

Toplantı için bugün ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yönünde aldığı "yanlış ve kabul edilemez kararından" dönmesini arzu ettiklerini belirtti. 

BM Genel Kurulu'nda yapılacak Kudüs oylamasında Filistin ve Kudüs lehine bir karar geçirmeyi umut ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi iseniz BM'nin kararlarına uymanız gerekir; bundan sonra Filistin'in haklarını savunmak için daha aktif olacağız" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun ABD uçağında Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de bulunuyor.

MISIR: HİÇBİR ÜLKE KUDÜS'TE DİPLOMATİK MİSYON KURMAMALI

Filistin BM temsilcisi Riyad Mansour, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Trump'un Kudüs kararının geri çekilmesini isteyen karar taslağının Genel Kurul'da oylanacağını ifade etmişti.

Bu karar taslağı Pazartesi günü 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nde oylanmış ve karar sadece daimi üye olan ABD'nin aleyhte oyuyla veto edilmişti.

Mısır tarafından hazırlanan karar taslağının metninde ABD veya Trump'ın adı açıkça yer almıyor ancak "Kudüs'ün statüsüyle ilgili son alınan kararlardan derin üzüntü duyulduğu" ifadesi yer alıyor. Taslakta ayrıca, hiçbir ülkenin Kudüs'te diplomatik misyon kurmaması çağrısı da yer alıyor.

BUGÜNE KADAR 10 KEZ TOPLANDI

BM'de 1950 yılında alınan bir karar uyarınca, Güvenlik Konseyi'nin bir karar almaması durumunda Genel Kurul'un özel acil oturumda, "toplu önlemler için üyelere uygun tavsiyelerde bulunmak amacıyla" ilgili konuyu değerlendirmesi istenebiliyor.

Bu tür toplantılar şimdiye kadar yalnızca 10 kez yapıldı Genel Kurul en son, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Filistin topraklarındaki eylemler hakkında 2009'da toplandı.

Trump, ülkesinin yıllardır uyguladığı politikayı baş aşağı ederek, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için de gerekli hazırlıkların yapılması talimatını vermişti.

İŞGAL 50 YILDIR DEVAM EDİYOR

İsrail Kudüs'ü ebedi ve bölünmez başkenti olarak görüyor ve bütün ülkelerin büyükelçiliklerini oraya taşımasını istiyor.

Filistinliler Doğu Kudüs'ün ileride kurulacak bir Filistin devletinin başkenti olmasını istiyorlar. İsrail Doğu Kudüs'ü 1967'de ilhak etti. İsrail'in ilhak kararı uluslararası toplumca tanınmıyor.

Yukarı

Business HT×