BIST 100 97.098 % -2,32
USD/TRY 5,7234 % 0,81
EUR/TRY 6,4662 % 0,72
Piyasalar
97.098
% -2,32
5,7234
% 0,81
6,4662
% 0,72
1,1272
% 0,15
18,97
-0,03
1.412,32
% -0,24
66,42
% -0,45
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

ABD'yi Kudüs kararında yalnız bırakan tablo

ABD, BM'nin Kudüs kararının geri çekilmesini isteyen karar taslağını veto etti

ABD'yi Kudüs kararında yalnız bırakan tablo
19 12 2017, 10:45

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı hazırlanan ve bu kararın geri çekilmesi çağrısında bulunan karar taslağı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada ABD tarafından veto edildi.

Reuters haber ajansının haberine göre bu gelişme, ABD'yi Kudüs kararı konusunda daha fazla yalnız bırakıyor.

Mısır tarafından hazırlanan taslak için Konsey'in 14 üyesi lehte oy kullandı.

Karar taslağının metninde özellikle ABD veya Trump'tan söz edilmiyor ancak "Kudüs'ün statüsüyle ilgili son alınan kararlardan derin esef duyulduğu" ifadesi yer alıyor.

ABD'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Nikki Haley, oylama sonrasında yaptığı açıklamada, "Güvenlik Konseyi'nde tanık olduğumuz şey bir hakaret. Bunu unutmayacağız" dedi

Haley, bunun altı yıldan uzun süredir ABD'nin kullandığı ilk veto olduğunu ekledi.

Haley "Bu vetonun Amerikan egemenliğini ve Amerika'nın Ortadoğu barış sürecindeki rolünü savunmak için yapıldığı gerçeği bizim için bir utanç kaynağı değildir; bu Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri için bir utanç kaynağı olmalı" dedi. 

 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin yıllardır uyguladığı politikada değişikliğe giderek, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için de gerekli hazırlıkların yapılması talimatını vermişti.

Taslak metninde BM "Kutsal Kudüs kentinin karakterini, statüsünü veya demografik yapısını değiştiren hiçbir karar ve eylemin hukuki bir etkisi olmadığı, bu kararın hükümsüz olduğu ve Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları uyarınca iptal edilmesi gerektiği" teyit ediliyor.

Taslakta ayrıca, hiçbir ülkenin Kudüs'te diplomatik misyon kurmaması çağrısı da yer alıyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, Filistinlilerin Trump'ın kararına ilişkin 193 üyeli BM Genel Kurulu'nu nadiren yapılan bir acil özel oturuma çağıracağını söyledi. 

 

BM'de 1950 yılında alınan bir karar uyarınca, Güvenlik Konseyi'nin bir karar almaması durumunda Genel Kurul'un özel acil oturumda, "toplu önlemler için üyelere uygun tavsiyelerde bulunmak amacıyla" ilgili konuyu değerlendirmesi istenebilir.

Bu tür toplantılar şimdiye kadar yalnızca 10 kez yapıldı Genel Kurul en son, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki eylemleri hakkında 2009'da toplandı. Böyle bir oturumun sonucu bağlayıcı değil, ancak siyasi ağırlık taşıyor.

Yukarı

Business HT×