BIST 100 102.556 % 0,00
USD/TRY 5,7136 % -0,08
EUR/TRY 6,3760 % -0,17
Piyasalar
102.556
% 0,00
5,7136
% -0,08
6,3758
% -0,18
1,1152
% 0,00
17,68
0,00
1.420,83
% 0,21
64,09
% 0,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Atilla ifade vermedi

Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ifade vermedi

Atilla ifade vermedi
AA 15 12 2017, 08:18

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla dünkü duruşmada konuşmadı, bugün ifade vermesi bekleniyor.

Atilla'nın avukatları mahkemeden bu dosyaya bakan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı Jennifer McReynolds'ın ifadesinin alınması talebinde bulundu.

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming mahkemeye yeni bir dilekçe daha sunarak bu davaya bakan ve ayrıca Atilla'nın New York'ta JFK Havalimanında tutuklandığında ve sonrasında müvekkilini sorgulayan FBI ajanının da ifade vermesi isteğinde bulundu.

Öte yandan savcılık makamı da mahkemeye gönderdikleri dilekçede Atilla'nın avukatlarının "davanın hükümsüz kılınması" talebine itiraz etti.

Savunma makamı müvekkillerinin yargılandığı davada tanıklık yapan FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle mahkemeden "davanın hükümsüz kılınmasını" istemişti.

Davanın yargıcı Richard Berman ise "davanın hükümsüz kılınmasına" ilişkin kararını henüz açıklamadı.

Bu arada, Atilla'nın avukatları dünkü duruşmada müvekkillerinin ifade vereceğini açıklamıştı ancak ifade vermesi beklenen Atilla kürsüye çıkmadı ve duruşma mahkeme başkanı Berman'ın tarafları yanına çağırıp yaptığı görüşmesinin ardından erken bitirildi.

BUGÜN İFADE VERMESİ BEKLENİYOR

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming, duruşmanın bitmesinin ardından Atilla'nın "adını temize çıkarmak için" ifade vermek istemesinin kendi kararı olduğunu söyledi. Ancak Fleming, müvekkilinin ifade verip vermeyeceği yönündeki sorulara net yanıt vermedi. Atilla'nın bugün ifade vermesi bekleniyor.

Dün öğleden sonraki oturumun başında ise savcılık makamı, Atilla'nın 17 Mart 2017 tarihinde New York JFK havalimanında göz altına alınarak FBI tarafından sorgulandığı görüntüden 6 dakikalık bir kısmı jüri üyelerine izletti.

 

Görüntüde, iki FBI ajanı Atilla'ya göz altına alındığı ve hakkında tutuklama kararı olduğunu söylerken, Atilla "İmkansız. Anlamıyorum ... Benim Rıza'yla hiçbir şahsi işlemim yok. Olsa benim ABD'de ne işim var." ifadesini kullanıyor.

DAVA SÜRECİNDE SON GELİŞMELER

Geçen hafta boyunca çapraz sorgulaması yapılan Sarraf'ın, Manhattan'da beraber kaldığı hücre arkadaşı tarafından "Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla" dava edildiği bildirilmişti.

Faouzi Jaber isimli 62 yaşındaki mahkum, geçen hafta Çarşamba akşamı Sarraf aleyhine "tecavüz" davası için başvuruda bulunmuştu. Buna göre söz konusu mahkum Jaber, avukatı Alexei Schacht aracılığıyla, Manhattan'da beraber aynı hücreyi paylaştıkları sırada Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddialarıyla dava açmıştı.

SARRAF'IN İTİRAFLARI

Duruşmalarına devam edilen dava süreci içinde Sarraf, tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini belirtmişti. Sarraf, cezaevinde uyuşturucu madde olan sentetik marihuana içtiğini de kabul etmişti.

Sarraf'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı. Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.

Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Sarraf ile Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf'ın "ABD'de hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği belirtilmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Yukarı

Business HT×