BIST 100 94.682 % -1,84
USD/TRY 5,6675 % -0,04
EUR/TRY 6,4997 % -0,08
Piyasalar
94.682
% -1,84
5,6674
% -0,04
6,4996
% -0,08
1,1463
% -0,01
25,84
0,04
1.224,07
% 0,16
79,77
% -0,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan'dan karar sonrası ilk Kudüs yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını sert eleştirdi.

Erdoğan'dan karar sonrası ilk Kudüs yorumu
BUSINESSHT 07 12 2017, 09:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını, "Trump'ın açıklamaları karıştırmaya yöneliktir" ifadeleriyle eleştirdi. 

Yunanistan seyahati öncesi Ankara'da işçilere seslenen Erdoğan, konuyu Papa ile bugün ya da yarın görüşeceklerini söyledi. 

Erdoğan konuşmasında konuyla ilgili şunları ifade etti:

Dün gece Amerika başkanı Kudüs'le ilgili açıklama yaptı. Amerika başkanı, aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar Amerika ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Sadece bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. 

 

Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Kudüs, Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahıdır. İlk kıblemizdir bizim Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump sen yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda sayın Trump'ın bu açıklamaları mikser görevi görmeye yöneliktir. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul'da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam ya da yarın sabah görüşeceğim. Onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım. 

 

Haklı olan güçlüdür bunu böyle bilmesi lazım. Burada biz haklıyız ve bu kumpasların ardında ve arkasında nelerin olduğunu da son zamanlardaki bu mahkeme sürecinden gayet iyi biliyoruz. Mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz. Burada yalan söyledim, filanca rüşvet almadı, tamam da haftalardır aylardır ne ile meşguldü bu insanlar. Şu anda herkesin foyası açık net ortaya çıkıyor. Muameleye de buna göre tabi olacaklar. 

Çarşamba günü Kudüs ile ilgili İİT liderler zirvesini İstanbul'da toplayacağız ve bu toplantımızdan sonra da bazı etkinlikleri planlama çalışmalarını ayrıca yapıyoruz. Çünkü burada durmak yok, yola devam. 

 

Yukarı

Business HT×