BIST 100 95.480 % 0,63
USD/TRY 6,3750 % -0,15
EUR/TRY 7,4523 % 0,01
Piyasalar
95.480
% 0,63
6,3749
% -0,15
7,4507
% -0,02
1,1680
% 0,11
25,32
0,00
1.202,35
% 0,33
79,19
% 0,20
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Katalanlar için tarih belli oldu

21 Aralık'ta Katalonya'da erken seçim yapılacak

Katalanlar için tarih belli oldu
28 10 2017, 09:54

İki aya yakın bir süredir İspanya'yı kasıp kavuran Katalonya krizinde yeni bölüm, erken seçim.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bağımsızlık kararı alan Katalonya özerk yönetimini görevden aldıklarını ve 21 Aralık'ta Katalonya'da erken seçim yapılacağını açıkladı. Kararlar, İspanya Resmi Gazetesi'nde de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Katalonya yerel hükümeti üyeleri ve Katalonya'daki polis müdürleri görevlerinden alınırken, 5-19 Aralık tarihleri arasında seçim kampanyası yürütülerek 21 Aralık'ta Katalanların sandık başına gitmeleri resmilik kazandı. Katalonya'nın Brüksel hariç yurt dışındaki tüm temsilcilikleri de resmi olarak kapatıldı.

Rajoy bu kararı verirken amaçlarının normale ve yasallığa geri dönmek olduğunu vurgulayarak "Hiçbir zaman bu noktaya gelmek istememiştik" demişti.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI

Bölge parlamentosunun 1 Ekim'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumundan beri Madrid hükümeti ve Katalonya Bölgesi parlamentosu arasında siyasi gerilim yükselmişti. Barselona'da hükümet sarayının dışındaki meydana gönderilen mesajda İspanya Başbakanı Rajoy'un kararı duyuruldu. Almanya, Fransa ve İngiltere'nin de dahil olduğu birçok Avrupa ülkesi yeni Katalonya Cumhuriyeti'ni tanımadığını açıkladı. Finlandiya Başbakanı ise gelecek hafta Katalonya'yı tanıyacağına ilişkin meclise bir önerge vereceğini duyurdu.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İspanya'da Katalonya Özerk Bölgesiyle ilgili gelişmelerin yakından izlendiği belirtilerek, Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosunun aldığı bağımsızlık ilanı kararının doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmediğinin altı çizildi.

Açıklamada, "İspanya'nın toprak bütünlüğü ile anayasaya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz." ifadesine yer verildi.

Parlamentonun tek taraflı kararının İspanya anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığı, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığının değerlendirildiği açıklamada, "Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye'nin, dost ve müttefik İspanya'nın hükümet ve kurumlarının bu sınamayı aşabileceğinden kuşku duymadığı ve bu yöndeki çabalarını desteklediği vurgulandı.

 

Yukarı

Business HT×