BIST 100 84.412 % 0,88
USD/TRY 6,1355 % 0,68
EUR/TRY 6,8512 % 0,67
Piyasalar
84.393
% 0,86
6,1347
% 0,67
6,8508
% 0,67
1,1140
% -0,10
25,92
0,20
1.282,03
% 0,68
69,49
% -2,11
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump, İran'a yumuşamaya direniyor

Trump, İran nükleer anlaşması konusunda yumuşaması için yapılan baskılara direniyor

Trump, İran'a yumuşamaya direniyor
12 10 2017, 16:28

ABD Başkanı Donald Trump, yönetiminden ve dışarıdan gelen uyarılara rağmen, ülkesinin inanılırlığını zedeleyebilecek bir kararla İran'ın nükleer anlaşmasını onaylamayı reddedebilir.

Trump, İran ile ABD'yi karşı karşıya getirebilecek kapsamlı İran stratejisini muhtemelen Cuma günü açıklayacak.

Ancak "Yapılmış en kötü anlaşma" dediği 2015 nükleer anlaşmasına İran'ın riayet ettiğini onaylaması ihtimali hâlâ var.

Üst düzeyli ABD yetkilileri, Avrupalı müttefikler ve önde gelen Amerikalı Kongre üyeleri anlaşmayı onaylamazsa Trump'ın ABD'yi yalnızlaştıracağı, diplomaside İran'ın haklı konuma getireceği ve sonuçta anlaşmanın çökmesine yol açacağı uyarıları yaptılar.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve İran tarafından imzalanan anlaşma nükleer silah programını sınırlaması karşılığında İran'ın maruz kaldığı yaptırımları hafifletmişti.

Trump daha üç ay önce, İran'ın anlaşmaya uyduğu konusunda onay vermeyeceğini söylediğinde, danışmanları göz önüne alabileceği değişik seçenekler geliştirdiler.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Başkan açıkça onaylamayacağını söylediği için, önem verilen noktaları koruyacak bir plan yapıldı. Artık (onaylama) ihtimali kalmadı" dedi. 

Yetkili, Trump'ın yabancı ülke liderlerine, İran anlaşmasının, onaylanmazsa bile bozulmayacağını söylediğini belirtti. "Trump anlaşmayı reddetmiyor. Eğer anlaşmayı daha iyi bir hale getirmek için (diğer liderler de) çaba gösterirlerse, Başkan'ın anlaşmayı reddetmesi ihtimali azalır."

Beyaz Saray yetkilileri, Trump'ın açıklayacağı geniş kapsamlı ve daha agresif bir stratejinin, İran'ın nükleer ve balistik füze programları gibi, Hizbullah ve başka aşırı eğilimli gruplara verdiği mali ve askeri desteği azaltmasını hedeflediğini söylediler.

Trump anlaşmanın İran'a karşı çok müsamahakar olduğunu ve bu ülkeyi nükleer silah yapmaktan vazgeçirmeyeceğini söylüyor.

Anlaşmanın, "günbatımı hükümleri" denilen ve uygulanması belli bir süre sonra sona erecek olan maddelerini özellikle eleştiren Trump, balistik füzeler ve denetmelerle ilgili metinlerin daha sertleştirilmesini istiyor.

Yukarı

Business HT×