BIST 100 87.075 % 0,32
USD/TRY 6,0552 % 0,09
EUR/TRY 6,7621 % 0,25
Piyasalar
87.075
% 0,32
6,0508
% 0,02
6,7578
% 0,18
1,1161
% 0,02
25,54
-0,56
1.275,23
% -0,18
72,63
% 0,58
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Bu sorunun faili ABD'nin ta kendisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile vize krizine ilişkin yeni bir açıklama yaptı

Erdoğan: Bu sorunun faili ABD'nin ta kendisidir
BUSINESSHT 10 10 2017, 15:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili olarak "Bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD'nin ta kendisidir" diye konuştu. 

Belgrad'da Sırbistan temasları konusunda ABD vize krizini değerlendirdi. 

Erdoğan, "Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu'na nasıl sızdı?" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Bu sorunun faili ABD'nin ta kendisidir. Üst düzey yöneticilerinin özellikle dışişleri Bakanımızla bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur.

Ankara'daki büyükelçinin böyle bir karar alıp ben bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa ABD yönetiminin bu büyükelçiyi orada tutmaması gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada bir saniye tutmayız.

Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği kararı diplomatik hiçbir yetkisi olmayan bir vatandaşın tespit edilmesi ve yargı ile paylaşılması ve neticede tutuklanmış olması, sonra içeride ikinci bir kişinin daha olması bir defa İstanbul Başkonsolosluğunda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. 

ABD şunu değerlendirmeli: Bu ajanlar buraya nasıl sızdı? Kim bunları buraya soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsaade etmez. Türkiye bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir deneyimimiz vardır. Böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değildir.

ŞİMŞEK: ABD İLE SORUNLARIMIZI DİYALOG İLE ÇÖZECEĞİZ

Erdoğan'ın konuşmasını yaptığı sırada Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise diyalog mesajı verdi. 

Şimşek Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, IMF/Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Washington’a yola çıktıklarını söyledi. Şimşek aynı paylaşımda, "ABD ile sorunlarımızı diyalog ile çözeceğiz" ifadesini kullandı.

KANAL İSTANBUL İÇİN TARİH VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, takip eden etkinlik olan Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuştu.

Erdoğan konuşmasında Kanal İstanbul'a ilişkin takvim verdi. 

Erdoğan, "İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere, ki Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız." ifadelerini kullandı. 

Yukarı

Business HT×